Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Al 13 lea salar - CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Al 13 lea salar - CIC

Buna ziua,

Ma aflu momentan in Concediu de ingrijire a copilului, dar in 2013 am lucrat 2 luni de zile. Apoi am intrat in concediu prenatal. Intrebarea mea este: ar trebui sa primesc al 13 lea salar proportional cu lunile lucrate?Se iau si lunile de prenatal/postnatal in calcul? Sau din moment ce contractul imi este suspendat, nu mai am dreptul la al 13 lea salar?

Multumesc si o zi buna,
Denisa
Buna seara,
daca contractul d-voastra este suspendat pt. ingrijire copil, cum sa beneficiati?
Eventual puteti primi suma cuvenita pt. cele doua luni lucrate in 2013 la reintoarcerea din CIC.
Codul Muncii prevede :
art.49
.....
(2) Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
(3) Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.

OUG nr.111/2010:
art.18 (3) Plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în situaţia în care beneficiarii acestei indemnizaţii primesc diverse sume în baza legii, contractului colectiv de muncă sau a contractului individual de muncă, acordate în perioada concediului pentru creşterea copilului, altele decât cele rezultate din desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu. ..

Prin urmare, puteti primi cel de-al 13-lea salariu chiar daca sunteti in CCC.