Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit la banca neasigurat...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit la banca neasigurat...

Tatal meu(decedat dupa imprumut) a facut un credit la banca, neasigurat, nu a girat cu nici un bun, in schimb o are pe mama ca si girant.... exista vreo modalitate prin care am putea sa scapam de datoria la banca?
Nu prea aveti aceasta posibilitate. Mama dvs va trebui sa achite creditul, in calitate de girant.
chiar daca nu are posibilitatea?... am auzit ceva in legatura cu refuzarea mostenirii...
nu are legatura..
bogdanandrei96 a scris:

Tatal meu(decedat dupa imprumut) a facut un credit la banca, neasigurat, nu a girat cu nici un bun, in schimb o are pe mama ca si girant.... exista vreo modalitate prin care am putea sa scapam de datoria la banca?

Asadar, familia dvs. a imprumutat bani de la o banca, i-a folosit, si acum cereti ajutorul forumistilor in a gasi o modalitate de a nu mai restitui banii? Sau am inteles eu gresit?
In cazul acesta nu va ajuta daca acceptati sau nu acceptati mostenirea, mama va plati acest credit nu in calitate de mostenitoare a tatalui dvs, ci pt ca e girant.
Cand a murit tatal dvs? Aveti ceva de mostenit in afara de datorie ? De cand nu s-a mai platit acest credit, e mare ?

gi-jane2, moderator