Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Împrumutat decedat, girant decedat: există ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Împrumutat decedat, girant decedat: există posibilitatea ca moștenitorii girantului să fie obligați la plata creditului?

Buna seara, mama mea (decedata in 2014) a girat o persoana (decedata in prezent) la un CAR. Exista posibilitatatea ca eu in calitate de moștenitor al girantei sa fiu obligat sa plătesc datoriile împrumutatei? Împrumutul a fost luat in anul 2010, Menționez ca nu am primit niciun fel de adresa sau somație in acest sens
Manuela Rășină, administrator
Exista posibilitatatea ca eu in calitate de moștenitor al girantei sa fiu obligat sa plătesc datoriile

Nu !
daca va contacteaza, nu ii luati in seama, nu le raspundeti, nu ii intrebati ceva etc.. nimic.
Daca prin absurd, va treziti actionati in judecata, va trebui sa va aparati.

Vreun articol ceva din codul civil cu privire la acesta speța exista ? Am tot căutat însă nu am găsit ceva concret, decât ceva de genu ca doar moștenitorii împrumutatului vor plăti creditul și ca pot fi executați silit doar pe bunurile dobândite prin moștenire de la
Împrumutat nu și pe bunurile personale.. legat de girant decedat și răspunderea moștenitorilor acestuia nu am găsit nimic.
Mulțumesc
gi-jane2, moderator
Nu mai cautati ca nu aveti ce gasi... datoria nu a fost a mamei ca sa aiba ce plati mostenitorii
Iar daca datoria ar fi fost a mamei, dreptul la actiune al creditorului e prescris.
gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:

Nu mai cautati ca nu aveti ce gasi... datoria nu a fost a mamei ca sa aiba ce plati mostenitorii
Iar daca datoria ar fi fost a mamei, dreptul la actiune al creditorului e prescris.

Cineva spune ca datoria este inclusiv a girantului întrucât la momentul când sa întocmit contractul de imprumut girantul a consimțit ca in cazul in care împrumutatul nu mai poate plăti girantu se obliga sa achite întrucât a semnat acordul de plata respectiv ca este de acord ca in cazul in care împrumutatul nu mai plătește sa plătească el. De aceea am cerut articol din codul civil sau din alta lege (dacă exista). Și ca acest lucru se transmite inclusiv moștenitorilor girantului. Deci cum este in final? Mai multe păreri? Cazul fiind împrumutat decedat girant decedat (cine Răspunde?)
Constantin_Lucian, utilizator
mostenirea e compusa din active si pasive, acceptati mostenirea acceptati si bunurile si datoriile. Numai ca mama nu era datoare ea, ci garantase personal un imprumut al altcuiva. Nu avea o datorie personala pe care sa o mosteniti.
Cineva spune ca

Atunci... succes!