Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Despagubire RCA in caz de contestatie proces verbal
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Despagubire RCA in caz de contestatie proces verbal

buna ziua.. in urma cu 3 luni am avut un accident usor cu o masina pe bulgaria...intro localitate masina in fata mea a redus veteza foarte mul sa tras pe dreapta la care e au dat semnal sa o depesesc. mai aveam 2 metri pana sa trec de ea si a dat semnal stanga sa vireze pe o strada la stanga si bene inteles ca a intrat cu botul masii in usa si aripa dreapta spate a mea... am fost la politia si acolo ia dat amenda respectivei soferite care nu a fost atenta si mia dat proces verbal... am fost si miam deschis dosar de dauna la firma ei de asigurare ca dupa vreo 2 luni si ceva sa aflu ca a contestat procesul verbal al politiai si nu o sa imi mai primesc nici un ban pana cand nu se da o sentinta de catre judecatorie...ce este de facut in cazul acesta.. un prieten mia zis ca societatea este oblegata sa imi dea banii si daca o sa se decida ca sunt eu de vine sa isi recupeeze banii de la mine... eu nu stiu ce sa fac .. ajutatima

Sunteti sigur ca procesul verbal de contraventie a fost contestat in instanta? Termenul de contestare este de 15 zile, iar in 2 luni si jumatate este imposibil sa fi fost acordat un termen de judecata. Dvs. sunteti introdus in cauza in calitate de intervenient. Trebuia sa primiti o citatie sa va prezentati la respectivul termen. Verificati la judecatorie sau pe portalul Ministerului Justitiei (www.just.ro) daca exista introdusa plangerea contraventionala impotriva respectivului proces verbal de contraventie.
In alta ordine de idei, asiguratorul are dreptul ca in termen de 3 luni sa faca propriile investigatii privind modul de producere a accidentului. In termen de 10 zile de la avizarii daunei asiguratorul avea obligatia sa va comunice ca intentioneaza sa faca aceste investigatii.
In cazul in care nu exista depusa plangerea contraventionala asiguratorul are obligatia ca in termen de 3 luni sa va comunice in scris oferta de despagubire sau refuzul de plata a despagubirii.
ing. Ioan Ciobanu