Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divortata, cu un copil, vreau sa plec din tara ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divortata, cu un copil, vreau sa plec din tara definitiv impreuna cu fiul meu

sunt divortata de 4 ani, am un copil de 7 ani si vreau sa plec din tara definitiv impreuna cu fiul meu. am custodia copilului dar el are drept de vizita. intrebarea mea este: putem pleca din tara si care sunt riscurile? :(
acum e la tatal lui, din 28 dec. pana in 4 ian. de cand a plecat incerc sa dau de tatal lui la telefon, pt a vedea cum e fiul meu, sa-i spun La multi ani! Nu vrea sa-mi raspunda la telefon. Este admis sa ma priveze de dreptul de a vorbi cu fiul meu?

daca as pleca din tara (la munca, pt cateva luni) doar eu si copilul ar ramane aici, e posibil sa mi-l ia si sa obtina el custodia copilului?