Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Functionarul public poate fi asociat la un srl?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Functionarul public poate fi asociat la un srl?

Buna ziua,
Este posibil ca un functionar public sa fie si asociat la un srl?
Nimic. Asa cum vi s-a precizat, a fi asociat intr-o societate este o calitate, nu o functie.
Dar ca asociat unic si administrator, se poate?
Buna ziua,
In principiu, un functionar public poate fi asociat sau actionar la o persoana juridica. Sunt insa si situatii in care nu au acest drept: functionarii cu atributii de control, in achizitii publice, etc.