Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... problema asigurare ASTRA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

problema asigurare ASTRA

Buna seara.Am si eu o mare problema pe care sper sa o rezolv pe acest site.DECI: IN 25-10-08 am cumparat un vehicul din bucuresti,eu locuind in Curtea de arges.Pe 01-11-2008 asigurarea acesui vehicul expira,asa ca am mers la ASTRA Curtea de arges pr]entru a reinnoi polita.Aceasta polita am reinnoit-o pe numele proprietarului de drept ,eu in aceasta perioada naradiind vehiculul,stiti cum e RAR,ACTE,etc.Brokerul m-a trecut pe mine la utilizator.pPe data de 25-10 -2008 am radiat vehiculul si l-am inmatriculat in arges.pe 06-12-2008am comis un accident soldat ,din fericire,doar cu pagube materiale,Dupa toata tevatura,politie,constatari,masuratori,permis suspendat,etc,pe 08-12,m-am prezentat ,impreuna cu persoana implicata la ASTRA.Acolo alte declaratii ,dar si lamentari ca polita nu ar fi valabila,ca sa vedem ce se poate face,dar in final cu promisiunea ca se va rezolva.Ieri,06 APRILIE2009,surpriza:m-a sunat brokerul cum ca sa merg la dansul sa dau o declaratie pt.inchiderea dosarului.De buna credinta ,azi ,07 APRILIE,m-am prezentat la ASTRA,unde am fost anuntat ca firma nu poate plati reparatia in valoare6400RON,deoarece dosarul afost respins de consiliu,cu motivatia ;POLITA ISI PIERDE VALABILITATEA O DATA CU RADIEREA MASINII???!!!ASA O FI???CE E DE FACUT?SA MERG LA CSA? VA MULTUMESC CU RESPECT
elenaerdei a scris:

Putin amestecati lucrurile si nu se mai stie in ce situatie va gasiti,pentru ca daca sunteti in drept sa primiti bani din acest fond,nu asiguratorului trebuie sa va adresati,in acest caz nu sunt smecheri,ei contribuie la acest fond dar nu dispun de acesti bani.

Dirmina doreste sa se infrupte din fondul de care abia a aflat.Nu cunoaste ca acest Fond este destinat celor care sunt victime ale accidentelor fara acoperire RCA, deci in niciun caz nu poate cere bani pt. daune morale , direct asiguratorului, invocand Fondul.
Personal am indicat unei asemenea victime, modul in care sa actioneze, iar ieri mi-a confirmat ca deja a primit banii in cont (suma constatata in instanta, cu hotarare definitiva si irevocabila).
Nu sunt oamenii de vina ca nu exista informatii suficiente.Haideti sa-i spunem doamnei"La multi ani",ca am vazut ca isi sarbatoreste ziua de nastere.Vreau sa va rog,fara nici o ironie,sa postati cateva aspecte cu privire la pasii pe care trebuie sa ii urmeze cel indreptatit a beneficia de despagubiri din acest fond,daca la acest aspect v-ati referit mai sus.
Condiţii de intervenţie a Fondului: Fondul intervine, în principiu, dacă accidentul cauzator de prejudicii s-a produs:

pe teritoriul României şi autovehiculul care a provocat accidentul a rămas neidentificat sau autovehiculul identificat era neasigurat şi avea locul obişnuit de staţionare în România sau într-un stat terţ faţă de statele din S.E.E.;
pe teritoriul unui stat al cărui Birou Naţional a aderat la Sistemul Carte Verde şi autovehiculul neasigurat care a provocat accidentul este considerat a avea locul obişnuit de staţionare în România, dacă păgubitul este rezident în alt stat decât cel în care s-a produs accidentul şi dacă intervenţia Fondului nu contravine legislaţiei statului respectiv.
Fondul de Protecţie a Victimelor Străzii
vă informează pe scurt cu privire la atribuţiile sale şi vă recomandă cum trebuie săprocedaţi în cazul în care aţi fost victima unui accident de circulaţie.Aceste recomandări se adresează rezidenţilor din România păgubiţi prin accidentede autovehicule.
În funcţie de locul producerii accidentului, veţi proceda conform recomandărilor demai jos.

A. Accidentul s-a produs pe teritoriul României
A.1. autovehiculul vinovat este înmatriculat în România şi este asigurat RCA
A.1.1. vă veţi adresa direct asigurătorului RCA;
A.1.2. dacă nu se cunoaşte asigurătorul RCA, vă veţi adresa F.P.V.S. pentru a obţine această informaţie;
A.2. autovehiculul vinovat este înmatriculat în Romănia şi NU este asigurat RCA
A.2.1. vă veţi adresa F.P.V.S. care vă va despăgubi dar numai dacă nu deţineţi o asigurare facultativă (ca de ex. Casco) în baza căreia să puteţi fi despăgubit. Veţi putea beneficia de despăgubiri pentru daunele materiale suferite, pentru vătămarile corporale proprii precum şi pentru daunele suferite ca urmare a decesului unei/unor persoane;
A.2.2. dacă deţineţi o asigurare care să acopere prejudiciul suferit, vă
veţi adresa asigurătorului respectiv;
A.3. autovehiculul vinovat este neidentificat
A.3.1. vă veţi adresa F.P.V.S. care vă va despăgubi, dar numai pentru
vătămarile corporale proprii sau pentru daunele suferite ca urmare a
decesului unei/unor persoane. În aceste cazuri, F.P.V.S. vă poate acorda despăgubiri şi pentru daunele materiale suferite dar numai dacă în accidentul respectiv cel puţin unei persoane i-au fost cauzate vătămări corporale care să necesite pentru vindecare cel puţin 60 de zile de îngrijiri medicale.
A.4. autovehiculul vinovat nu este înmatriculat în România
A.4.1. vă veţi adresa Biroului Asigurătorilor de Autovehicule din România (B.A.A.R.) – Str. Vasile Lascăr nr. 40 - 40bis, Et. 6,
sector 2, Bucureşti, cod 020502, România, telefon:

(021) 319 13 02
(021) 319 13 03
(031) 805 68 14
(021) 319 13 01
De mentionat:victima se poate adresa oricarui Asigurator, care va inainta Fondului cererea si documentele anexate
nucu$, utilizator
Multumesc mult,eu nu am stiut,spre exemplu,ca victima se poate adresa oricarui asigurator si acesta va inainta cererea si documentele anexate.
din cat am inteles polita RCA era nula la data producerii accidentului.si atunci brokerul de ce a luat-o in calcul la intocmirea devizului de reparatii?nu era normal sa imi spuna ca polita e nula,cu alte cuvinte eu nu aveam asigurareRCA,URMAND CA EU SA II REPAR MASINA CELUI IMPLICAT IN ACCIDENT?Probabil ca ma costa doar 3000ron ,nu 6400ron,deoarece pagubele au fost minore.nu cumva brokerul a gresit si acum toata vina,implicit paguba cade pe mine?sau e altceva ce mie imi scapa?va rog sa ma sfatuiti ce ar fi de facut sa iasa bine pt.toata lumea.VA MULTUMESC!!