Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere penala pentru RCA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere penala pentru RCA

Buna ziua,
Am fost implicat de curand intr un accident auto cu 3 vehicole implicate. Mai exact am fost prins la mijloc. Am mers la politie, vinovatul si a recunoscut vina si a prezentat o polita RCA valabila fizic, dupa cercetari s a dovedit a nu fii valabila.
Ii pot face plangere penala pentru distrugere, fals si uz de fals?
Buna ziua!

Sigur ca ii puteti face plangere,

Cu stima.
La polite? Unde?
La parchet? Unde?
Plangerea o faceti la politie, sau la parchet.
Si o faceti pentru fapte. Incadrarea juridica p fac anchetatorii.
Cine a constatat ca asigurarea nu e de fapt valabila? Unde e inmatriculat autovehicolul celui vinovat? Banui ca in strainatate, din moment ce agentul de politie nu s-a "prins" ca asigurarea nu e OK...
Plângerea e bine sa o faceti direct la parchet pentru a urgenta un pic cercetarea si întocmirea dosarului.
Asiguratorul a constatat ca nu este valabila, asta dupa ce initial mi au facut o oferta de reparatie pe care am refuzat o ...dupa ce am inceputbsa vin cu devize si am dus masina la reprezentanta sa.mi faca deviz conform noteibde constatare brusc plita nu este valida... masina are numere de Gr este inmatriculata in ro
Iulica popica, utilizator