Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligatie plata la montare de lift
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligatie plata la montare de lift

Locuiesc in bloc de 8 etaje fara lift, la etajul 5.O parte din vecini doresc sa cumpere lift, altii nu doresc.Nici eu nu doresc lift.
In ce masura si in ce conditii pot fi obligat sa contribui la plata achizitionarii liftului?
Dar la plata intretinerii si curentului liftului?
Am inteles ca exista in tara si in alte tari lifturi cu cheie.Si in acest caz,daca vor folosi liftul persoanele cu cheie, cum se vor imparti cheltuielile aferente liftului?Rog raspuns daca se poate cu trimitere la lege.
Liftul va face parte din partile comune ale blocului, iar in ceea ce priveste achizitionarea unei astfel de instalatii depinde de vointa majoritatii proprietarior din asociatia dvs.Minoritarii , chiar daca se impotrivesc investitiei , vor fi obligati sa suporte cheltuilelile cu spatiile/instalatiile comune.
cyty a scris:

Locuiesc in bloc de 8 etaje fara lift, la etajul 5.O parte din vecini doresc sa cumpere lift, altii nu doresc.Nici eu nu doresc lift.
In ce masura si in ce conditii pot fi obligat sa contribui la plata achizitionarii liftului?
Dar la plata intretinerii si curentului liftului?
Am inteles ca exista in tara si in alte tari lifturi cu cheie.Si in acest caz,daca vor folosi liftul persoanele cu cheie, cum se vor imparti cheltuielile aferente liftului?Rog raspuns daca se poate cu trimitere la lege.

Instalarea unui lift este o investitie. Legea 230/2007 spune ca investitiile se hotarasc in adunarea generala prin vot astfel:
Art. 25. -
(1) Pentru adoptarea hotărârilor în adunarea generală a asociaţiei de proprietari, se vor avea în vedere următoarele:
a) fiecare proprietar are dreptul la un vot pentru proprietatea sa;
b) pentru hotărârile cu privire la stabilirea fondurilor de investiţii pentru consolidare, reabilitare şi modernizare, votul fiecărui proprietar are o pondere egală cu cota-parte din proprietatea comună;

Daca majoritatea proprietarilor (tinand cot si de aceasta prevedere subliniata) hotarasc sa se instaleze lift, trebuie sa va supuneti si dv.
Daca,,votul fiecărui proprietar are o pondere egală cu cota-parte din proprietatea comună,, atunci nu este legal sa se pastreze aceasta pondere si la pretul de achizitie al liftului?La fel si plata cheltuielilor de intretinere?
Va mai rog, ce inseamna ,,majoritate,, la votare in asociatia de proprietari?
cyty a scris:

Daca,,votul fiecărui proprietar are o pondere egală cu cota-parte din proprietatea comună,, atunci nu este legal sa se pastreze aceasta pondere si la pretul de achizitie al liftului?La fel si plata cheltuielilor de intretinere?
Va mai rog, ce inseamna ,,majoritate,, la votare in asociatia de proprietari?

Da. Toate cheltuielile cu reparatiile, investitiile se repartizeaza proportional cu cota parte indiviza (determinata conform sup[rafetei utile a fiecarui apartament). La noi valoarea oricarei reparatii, investitii se imparte pe suprafata utila a intregii asociatii (scari, in cazul liftului) si suma rezultata este cheltuiala pe metru patrat. Aceasta cifra se inmulteste cu suprafata utila a ficarui apartament (sau alt spatiu aflat in proprietatea individuala) si rezulta suma de plata pentru fiecare apartament.Aceasta suma este intotdeauna egala cu valoarea lucrarii.
Majoritate inseamna 50%+1. Adica peste jumatate din numarul celor prezenti la adunarea convocata(reconvocata) statutar.
Legea 230/2007
Art. 24. -
(1) Adunarea generală poate adopta hotărâri, dacă majoritatea proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari (jumătate plus unu) sunt prezenţi personal sau prin reprezentant legal.
Multumesc pentru raspunsul profesionist!