Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier judiciar curat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier judiciar curat

Buna seara. am o singura curiozitate, poti avea cazierul curat dupa 5 ani de inchisoare? Va rog, sa,mi raspunde,ti.
de 7ani si 5 luni dar a facut doar 4ani si 8luni
in 2005 a fost inchis
eu nu inteleg cum e posibil doar de la 3ani de la eliberare cazierul e curat
In speta, devin incidente prevederile de mai jos:
Art. 135 c.pen. - Reabilitarea judecătorească
Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţa judecătorească:
......
b) în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani până la 10 ani, după trecerea unui termen de 5 ani, la care se adaugă jumătate din durata pedepsei pronunţate;
.....

Asadar , termenul de reabilitate este de 5 ani + 3 ani si 8 luni = 8 ani si 8 luni

Daca condamnarea a avut loc in 2005 , termenul de reabilitare va incepe sa curga din 2012.

Cum a fost eliberat ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
deci e ceva normal sa fie cazierul curat in mom de fata. va multumesc

Dar instanta judecatoreasca anunta persoana in cauza? Va intreb pt k pers habar nu are dc are cazierul curat.
a fost eliberat conditionat