avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cazier judiciar curat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cazier judiciar curat

Buna seara. am o singura curiozitate, poti avea cazierul curat dupa 5 ani de inchisoare? Va rog, sa,mi raspunde,ti.
Cel mai recent răspuns: crinann , utilizator 00:56, 2 Ianuarie 2014
de 7ani si 5 luni dar a facut doar 4ani si 8luni
in 2005 a fost inchis
eu nu inteleg cum e posibil doar de la 3ani de la eliberare cazierul e curat
In speta, devin incidente prevederile de mai jos:
Art. 135 c.pen. - Reabilitarea judecătorească
Condamnatul poate fi reabilitat, la cerere, de instanţa judecătorească:
......
b) în cazul condamnării la pedeapsa închisorii mai mare de 5 ani până la 10 ani, după trecerea unui termen de 5 ani, la care se adaugă jumătate din durata pedepsei pronunţate;
.....

Asadar , termenul de reabilitate este de 5 ani + 3 ani si 8 luni = 8 ani si 8 luni

Daca condamnarea a avut loc in 2005 , termenul de reabilitare va incepe sa curga din 2012.

Cum a fost eliberat ?
Ultima modificare: Duminică, 29 Decembrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
deci e ceva normal sa fie cazierul curat in mom de fata. va multumesc

Dar instanta judecatoreasca anunta persoana in cauza? Va intreb pt k pers habar nu are dc are cazierul curat.
a fost eliberat conditionat

Alte discuții în legătură

Rog frumos un ajutor ..reabilitare ciudatelul ciudatelul Va rog frumos cine poate sa imi dea o informatie legat a ceea ce urmeaza!! Eram minor si am intrat intr-un cerc de prieteni care avea viciul furtului si am ... (vezi toată discuția)
Dupa cat timp se sterge cazierul si care sunt conditiile sfinxul sfinxul buna pentru toti am fost condamnat in 1997 la 3,2 ani in lipsa pentru furt auto ajutat de un prieten ,am fost condamnat in lipsa si pedeapsa sa prescris ... (vezi toată discuția)
Radiere mentiuni cazier judiciar EmilianL EmilianL Buna ziua, As dori sa va intreb cum decurge radierea mentiunilor din cazier in situatia urmatoare : persoana a fost condamnata la 3 ani inchisoare cu ... (vezi toată discuția)