Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecin care creste vaci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecin care creste vaci

Buna ziua, conform legii, cate vaci are voie sa creasca un vecin fara acceptul comunitatii? Ce lege gestioneaza situatia asta?Am un vecin care creste multe vaci in mijlocul satului ceea ce e deranjant pentru comunitate.
cate vaci creste si casa dvs e construita dupa casa lui ?
o sesizare cu nr. de înregistrare depusă DSV si DSP din zona de care aparține, va rezolva problema.
cu privire la aceasta sesizare voiam informatiile de nr. animale3 si cand au fost realizate imobilele, dar daca dvs nu spuneti nici eu nu va pot invata
sunt 3 vecini care cresc vaci, nu locuieste nici unul gard in gard cu mine, dar nici vecinii de langa ei nu e de acord, insa nu stiu care este legea. Au minim 6 vaci de fiecare , trec zilnic de 2 ori pe zi prin fata curtii mele , imi rup oglinda de la masina....o zgarie si lasa fecale pe toata strada.
Sesizarea trebuie facuta la DSP de care apartineti, deoarece cea mai mica distanta de prima locuinta a unui grajd terbuie sa fie de 500 m si sa detina aviz de la DSP judetean. Dar depinde ce zona urbanistica este acolo ? Daca celelalte case etc... au fost edificate inainte de gospodariile sau dupa gospodariile detinatorilor de animale. Asta e fff important in solutia reclamatiei.