Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi curator
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi curator

Sunt numit de primarie de peste 7 ani curator pentru o persoana ce nu are nici o ruda si bolnava de schizofrenie. Aceasta detine un imobil intabulat in CF. Dupa moartea bolnavului ce se intampla cu imobilul ? cine il primeste ?
Statul :)
( mostenirile vacante le culege statul )
curatorul nu are nici un drept ?
ce ar putea fece pentru a beneficia el ?
Nu aveti niciun drept.
Pt a o mosteni, trebuie sa va faca un testament, iar pt asta trebuie sa fie in deplinatatea facultatilor mintale, ori doamnei ii lipsesc cateva
Daca vreti, mergeti la IML pt expertiza medico-legala.
Intr-adevar curatorul nu capata vreaun dr de proprietate sau dr succesorale, indiferent de durata curatelei.

Dvs sunteti un mandatar al persoanei bolnave. Similar mandatarului, acesta nu dobandeste drepuri de proprietate sau de mostenire.

Nu aveti ce face pt a avea dr asupra imobilului, atata timp cat proprietarul nu are discernamant pt a face un astfel de act. Iar dvs nu il puteti face in numele lui, fiind in conflict evident de interese.