Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj concubinaj

Buna ziua - Pentru un bun dobandit in timpul concubinajului in cote de 50% , dar plata ratelor a fost facuta de un singur proprietar.
Ce castig de cauza are cel care a facut plata , in cazul unei neintelegeri
Chitantele aferente sunt pe numele celui care a facut plata
Va cere jumatate din platile facute
Cum anume? Daca platile sunt facute exclusiv de catre un singur proprietar ?
La ce bun va referiti ? Daca e cumparat pe cote parti, fiecare are jumatate din bun. Pot iesi din indiviziune prin partaj. Partajul il cere cel interesat.
Daca numai unul a platit, acesta are un drept de creanta.
Si daca se dovedeste cu inscrisuri ca veniturile celui care a facut platile au fost cu mult mai mari decat ce venituri a avut celalalt ?
Cel care afacut platile a platit din banii lui pretul achizitionarii...celalalt este doar cu numele pe hartie.
Barbela, utilizator