avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1980 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj concubinaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj concubinaj

Buna ziua - Pentru un bun dobandit in timpul concubinajului in cote de 50% , dar plata ratelor a fost facuta de un singur proprietar.
Ce castig de cauza are cel care a facut plata , in cazul unei neintelegeri
Cel mai recent răspuns: Barbela , utilizator 18:41, 29 Ianuarie 2014
Chitantele aferente sunt pe numele celui care a facut plata
Va cere jumatate din platile facute
Cum anume? Daca platile sunt facute exclusiv de catre un singur proprietar ?
La ce bun va referiti ? Daca e cumparat pe cote parti, fiecare are jumatate din bun. Pot iesi din indiviziune prin partaj. Partajul il cere cel interesat.
Daca numai unul a platit, acesta are un drept de creanta.
Si daca se dovedeste cu inscrisuri ca veniturile celui care a facut platile au fost cu mult mai mari decat ce venituri a avut celalalt ?
Cel care afacut platile a platit din banii lui pretul achizitionarii...celalalt este doar cu numele pe hartie.
Ultima modificare: Joi, 9 Ianuarie 2014
Barbela, utilizator

Alte discuții în legătură

Concubinaj mruazl@yahoo.com mruazl@yahoo.com buna ziua, as dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema: am locuit in concubinaj 16 ani cu o persoana intr-un imobil care a fost cumparat in aceasta perioada, ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi are un concubin laly laly hristos a inviat. as avea si eu nevoie de un raspuns. am un apartament cumparat impreuna cu o alta persoana. am locuit impreuna 7 ani in urma cu ceva timp a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, partaj in concubinaj in conditiile urmatoare? Ionela_Ionela Ionela_Ionela Buna ziua, Incerc sa fiu cat mai la obiect. Am luat un credit ipotecar doar pe numele meu, el fiind codebitor cu venituri 0 (asa a fost trecut in ... (vezi toată discuția)