Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act donatie locuinta mama-fiica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act donatie locuinta mama-fiica

Buna ziua ! Mama doreste sa imi faca act de donatie pentru locuinta a carei proprietara este (presata fiind de catre bunici si de catre fratele sau/unchiul meu). Apartamentul l-a cumparat cu ajutorul bunicilor. Relatiile dintre mine si mama mea nu sunt intotdeauna dintre cele mai bune, iar mama mea este o persoana foarte influentabila. Tatal meu a murit de f multi ani si nu am frati sau surori. Asadar, as fi unica mostenitoare a mamei mele, dar bunicii mei insista sa urgentam cu acest act de donatie ca ei sa fie linistiti ca - atunci cand ei nu vor mai fi - mama nu va putea sa ma dea afara din casa, influentata fiind de alte persoane/prietene.(e putin mai complicat, dar nu conteaza in aceste detalii).
Mama a locuit dintotdeauna cu bunicii, iar eu in apartamentul al carei proprietara este mama. Acum 3 ani bunicii i-au facut act de v-c pentru apartamentul lor si bunicii regreta ca nu AM ACCEPTAT sa merg eu cu ei la notar sa mi-l treaca mie pe nume, pentru ca am avut dintotdeauna grija de ei. Deci mama are 2 locuinte acum.
Intrebare: in ce conditii va putea mama sa rezilieze acest act de donatie? se poate specifica o clauza anume care sa ma puna la "adapost" ?
Va multumesc pentru atentie si anticipat pentru sprijin !
Donaatia nu se poate revoca decat pe cale judecatoreasca si in anumite situatii si anume atentat la viata donatorului, refuzul donatarului de a oferi alimente donatorului cazut in nevoie si neexecutarea sarcinilor donatiei daca donatia s a facut cu sarcina.
Multumesc pentru raspuns. Se poate intocmi acest act de donatie fara niciun fel de sarcini, obligatii ? Ma simt obligata sa ma justific : NU ca nu as ajuta-o pe mama mea la nevoie... dimpotriva (eu o iubesc pe ea, mai mult decat ea pe mine)!! orice, oricum ar fi... nu as putea sa nu o ajut cat pot de mult... dar pentru a nu avea ea nicio clauza de care sa se ''agate'' . Numai bine va doresc !
Sigur ca puteti.
Sa inteleg ca un astfel de contract de donatie, care nu implica niciun fel de obligatii sau sarcini nu se mai poate rezilia, anula ?
Daca citeati cu atentie ce am scris prima data era bine......donatia se poate revoca daca dvs ca donatar ati atentat la viata donatorului sau ati refuzat sa i dati alimente cand acesta avea nevoie....