Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restante intretinere - este legal?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restante intretinere - este legal?

Va salut,
In primul rand sa ma scuzati daca cumva acest lucru s-a mai intrebat, cautarea ïntretinere" nu mi-a afisat nici un rezultat.

Am o ruda care a ramas cu restante la intretinere pe 30 de luni. De fapt, asociatia a instalat apometre, calorimetre si robineti celor care au avut bani sa le achite. Ruda mea nu si-a permis si practic aproape toate pierderile la apa si caldura i le-au pus in carca. Ca asa e in Romania, fiecare petntru el si sa gasim un fraier!

Asociatia a actionat-o in judecata, fara sa ii lase o notificare scrisa ca vor sa discute despre o plata esalonata. Mi-au spus ca doar l-au cautat la domiciliu si u l-au gasit. Ce ipocrizie!
Am zis sa ajut cum pot asa ca am facut un imprumut la banca si i-am dat sa achite jumatate din datorii.
Penalizarile conform legii sunt de 0.2% /zi si nu pot fi aplicate mai mult de 550 de zile sau din momentul in care depasesc valoarea restantei.
M-am gandit logic si i-am zis sa plateasca lunile care inca fac penalizari, insa la casierie i-au impus sa plateasca restantele cele mai vechi (care practic nu mai fac penalizari) pentru ca asa se poate dpdv al contabilitatii (?!?) Ceea ce inseamna ca pana ajunge sa plateasca cealalta jumatate o sa plateasca penalizari cat jumatate din suma initiala.
Este legal sau este un abuz? Caci ma gandesc sa mai fac un imprumut la banca si sa ii dau si eu in judecata.
Multumesc anticipat
Toate cele bune,
Stefan
Dobanzile si penalitatile sunt FISCALE...Teoretic, acestea se datoreaza si se calculeaza doar pentru sumele aflate in debit si care reprezinta creante fiscal, cu conditia ca perceperea lor sa nu fie prevazuta intr-un contract incheiat intre parti. De cand lumea Asociatia de proprietary percepe penalitati pentru neplata sau plata cu intarziere, intrucat la randul ei si aceasta este penalizata de prestatorii de servicii de utilitati. Astfel, aceasta transfera raspunderea pentru neplata obligatiilor catre persoanele rau-platnice, ceea ce este si normal.
Asociatia a procedat correct cand a stins creantele cele mai vechi, astfel ca nu este cazul sa faceti alte cheltuieli cu actionarea in instanta.

1-La multi ani !
Problema instalarii de aparate individuale a fost necesara tocmai pentru individualizarea consumurilor
2-Norma contabila in vigoare si codul fiscal prevad ca ordinea de stingere a datoriilor este functie de vechime
Totodata este necesar a se achita concomitent suma de baza +penalitatea aplicata,
Daca se achita numai o cota parte din debit,in evidenta asociatiei de proprietari raman inregistrate sume cu titlu de restanta,care atrag la randul lor noi penalitati
3-Daca interesul dv este de a ajuta proprietarul,incercati cu acel imprumut sa instalati apometre individuale,nu va hazardati sa demarati actiune in instanta,deoarece nu aveti sanse de castig

Incercati sa mergeti sa platiti la alti furnizori o factura de utilitati noua si sa lasati neplatita o factura veche si cu penalizari, sa vedeti daca va incaseaza asa, sigur ca nu, restantele se incaseaza in ordinea lor si cu penalizarile aferente.
Nu puteti nici macar sa achitati restantele si sa lasati penalizarile, pentru ca penalizari la penalizari nu se pot aplica!
La Multi Ani!
Multumesc mult pentru timpul acordat oameni buni. Reputatie.

Stiti cum este cu cei trecuti de varsta a 2-a, nu mai gandesc in perspectiva, nu mai lupta si asteapta sa moara. A muncit o viata intreaga si acum astia parca vor sa o trimita in strada.
polloctav a scris:

Asociatia a procedat correct cand a stins creantele cele mai vechi, astfel ca nu este cazul sa faceti alte cheltuieli cu actionarea in instanta.

Corect procedural, insa per total a ajuns o rea platnica si a ajuns asa din alte cauze. Am un verisor care este avocat si ii dau in judecata pentru ca au incasat fond de rulment, au avut bani din reclama laterala si nu au venit in intampinarea problemei sa io ajute si sa ii instaleze contoare si robineti. De ce isi iau salariile? Degeaba?
In plus nu au lasat la cutia postala ceva scris, o propunere de esalonare, sa cauti personal acasa pe cineva care munceste toate cele 3 schimburile mi se pare patetic.

In Bucuresti cel putin nu mai exista deloc unitate sau o idee de comunitate nici la nivel de asociatie din Drumul Taberei.
Am muncit 2 ani in Canada. Canadienii, oameni de cea mai inalta calitate. Am avut o problema medicala si nu mai aveam asigurare, iar vecinii care ma vazusera poate o singura data la fata (caci desi de ceva timp in Canada, eram nou in acea comunitate), au strans banii necesari, au venit sa doneze sange (caci am o grupa rara) si mi-au platit spitalizarea. Niici nu acceptat sa le returnez banii mai tarziu si intodeauna au vorbit numai lucruri bune despre Romania. (Acolo nu te considera nimeni tigan sau cersetor doar pentru ca esti roman. )
Insa ce nu stiu ei, nu le poate face rau.

ynocentta a scris:

3-Daca interesul dv este de a ajuta proprietarul,incercati cu acel imprumut sa instalati apometre individuale,nu va hazardati sa demarati actiune in instanta,deoarece nu aveti sanse de castig

I-am instalat toate contoarele si robinetii inca de acum 2 ani cand am venit in vizita si am sesizat problema. Insa trecusera deja 3 ani, aceia de dinainte de criza cand erau alte preturi, i-au mers caloriferele in prostie si/sau i-au pus pierderile de pe reteaua comuna in carca.

thran a scris:

Incercati sa mergeti sa platiti la alti furnizori o factura de utilitati noua si sa lasati neplatita o factura veche si cu penalizari, sa vedeti daca va incaseaza asa, sigur ca nu, restantele se incaseaza in ordinea lor si cu penalizarile aferente.
Nu puteti nici macar sa achitati restantele si sa lasati penalizarile, pentru ca penalizari la penalizari nu se pot aplica!

Ba da, merge oarecum. Platesti factura curenta sau cota curenta de pe fiecare factura si ramane soldul
Daca ai facturi restante la electricitate sau cablu spre exemplu, si sunt mai multe facturi emise sa spunem 5, poti plati o anumita factura prin transfer bancar cu codul facturii sau citind barcodul. Iti raman cele vechi + penalizarile, care da fac alte penalizari, insaaceea e alta poveste, macar poti sa alegi ce si cat platesti ca sa iesi ceva mai bine cu banii pe care ii ai.

Acestea fiind zise, totusi nu ar fi normal sa fiu lasat sa platesc macar cota curenta din fiecare luna pentru ca acee cota curenta sa nu faca mai tarziu alte penalizari?
Daca ai facturi restante la electricitate sau cablu spre exemplu, si sunt mai multe facturi emise sa spunem 5, poti plati o anumita factura prin transfer bancar cu codul facturii sau citind barcodul. Iti raman cele vechi + penalizarile, care da fac alte penalizari, insaaceea e alta poveste, macar poti sa alegi ce si cat platesti ca sa iesi ceva mai bine cu banii pe care ii ai.

Ma amuzati tare , traiti cu speranta ca se incaseaza facturile pe care le vreti, cand ajung banii in contul lor STIU EI DE UNDE SA SCADA!!!
Suma ramasa este cum spuneti, mai mica cu cea expediata, dar sunt scazute datoriile vechi, puteti sa trimiteti toate platile cu acelasi cod de bare, si cu un cod de 2 ani!!
=D> :D
ContSters241232, utilizator