avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 100 mentionez suma/impozit de recuperat de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 100 mentionez suma/impozit de recuperat de anul trecut ?

In declaratie 101 (anul 2008) am de recuperat impozit.
In trim I (2009) am pierdere.
Intrebare:
In declaratia 100 pe care tb. sa o depun pt. trim I anul curent trebuie sa evidentiez la SUMA DE RECUPERAT impozitul de anul trecut sau scriu 0 la fiecare rubrica: datorat, de plata, de recuperat deoarece am pierdere?
Cel mai recent răspuns: NICULIN , utilizator 15:29, 17 Iulie 2009
Se trece 0
Se trece 0. Se va regla totul in declaratia 101 de anul viitor.
Se trece 0, Este vb de impozitul aferent an 2009.
Pentru impozitul pe profit aferent 2008 virat in plus se solicita restituirea sau compensarea acestuia cu alte obligatii si numai in urma controlului fiscal vi se va restitui sau compensa suma virata in plus, dupa caz.
Pentru impozitele cuprinse la poziţiile 2-4 din Nomenclatorul obligaţiilor de plată la bugetul de stat prevăzut în anexa nr. 15, formularul se completează astfel:
Rândul 1 "Suma datorată": se înscrie suma reprezentând impozitul pe profit datorat pentru perioada de raportare, calculată ca diferenţă între impozitul pe profit datorat, cumulat de la începutul anului, la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe profit datorat, cumulat de la începutul anului, la sfârşitul perioadei precedente celei de raportare, în situaţia în care pe cumulat în perioada de raportare s-a înregistrat profit impozabil.
Rândul 2 "Suma de plată": se înscrie suma de la rândul 1.
În situaţia în care în perioada de raportare s-a înregistrat pierdere fiscală sau scăderea profitului impozabil, la rândurile 1 şi 2 din formular se va înscrie cifra 0 (zero).
tineti cont de pierderea fiscala declarata prin declaratia 101 a anilor precedenti doar la calculul impozitului evidentiind aceasta suma in registrul de evidenta fiscala ...antepostatorii v-au consiliat corect

Alte discuții în legătură

Declaratia 100 aida1 aida1 Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine. Trim.I - pierdere Trim II - impozit din calcul: 360, dar declarat si platit forfetarul 367 TrimIII - ... (vezi toată discuția)
Mod de completare declaratia 101 profit consela consela la sfarsitul anului 2009 am urmatoare situatie: impozit profit anual calculat cumulat=3869 transa impozit forfetar cf cifra afaceri 2008 =5733 imp profit ... (vezi toată discuția)
Impozit profit 2009 pierdere 2008 simomagda simomagda Ajutor pt.urmatoarea situatie 1. pierdere 2008 2.trim.i 2009 -pierdere trim.ii 2009 -pierdere - se declara impozitul minim 717 lei trim.iii ... (vezi toată discuția)