avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit declaratia 100 mentionez suma/impozit de recuperat de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

declaratia 100 mentionez suma/impozit de recuperat de anul trecut ?

In declaratie 101 (anul 2008) am de recuperat impozit.
In trim I (2009) am pierdere.
Intrebare:
In declaratia 100 pe care tb. sa o depun pt. trim I anul curent trebuie sa evidentiez la SUMA DE RECUPERAT impozitul de anul trecut sau scriu 0 la fiecare rubrica: datorat, de plata, de recuperat deoarece am pierdere?
Cel mai recent răspuns: NICULIN , utilizator 15:29, 17 Iulie 2009
Buna seara.
Vin si eu cu o intrebare legata de completarea declaratiei 100 si anume:
la coloana 1 este suma datorata si la coloana 2 imp forfetar.In situatia in care
suma datorata cf.vechiului calcul este mai mica decit val imp forfetar,o trecem
in declaratie si pe aceasta si trecem si val minima?#-o
Da.
Rândul 1.1 "Impozit minim":
Acest rând se completeaza pentru obligatiile prevazute la pozitiile 2, 4 si 6
din Nomenclatorul obligatiilor de plata la bugetul de stat, de catre persoanele
juridice române si persoanele juridice straine care desfasoara activitatea prin
intermediul unui sediu permanent în România, numai în cazul în care suma înscrisa
la rândul 1 din formular reprezentând impozit pe profit stabilit în conformitate
cu dispozitiile titlului II din Legea nr. 571/2003,
cu modificarile si
completarile ulterioare, respectiv impozitul pe veniturile microîntreprinderilor
stabilit în conformitate cu dispozitiile titlului IV din Legea nr. 571/2003, cu
modificarile si completarile ulterioare, este mai mica decât suma impozitului
minim datorat, potrivit instructiunilor de la pct. 3.2 alin. (1) si pct. 3.3
alin. (1) din anexa.

În aceasta situatie se vor completa atât rândul 1 "Suma datorata", cât si
rândul 1.1 "Impozit minim" din formular.

Rândul 2 "Suma de plata": se înscrie suma de la rândul 1 sau rândul 1.1, dupa
caz.
Multumesc mult.
Si pentru ca tot am intrat pe forum pot sa va spun ca am sunat la finante si am intrebat daca
trebuie facuta cerere de compensare a impozitului pe profit /micro platit in plus in 2008 sau
in trim i 2009 cu impozitul pe profit/forfetar din trim II si mi s-a spus ca nu este nevoie.
sa intelegem ca nu platim impozitul datorat pe trim II, ptr. ca este virat in plus din 2008.asa cum ar fi si normal. sunt banii nostri,si ei se folosesc de ei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 100 aida1 aida1 Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine. Trim.I - pierdere Trim II - impozit din calcul: 360, dar declarat si platit forfetarul 367 TrimIII - ... (vezi toată discuția)
Mod de completare declaratia 101 profit consela consela la sfarsitul anului 2009 am urmatoare situatie: impozit profit anual calculat cumulat=3869 transa impozit forfetar cf cifra afaceri 2008 =5733 imp profit ... (vezi toată discuția)
Impozit profit 2009 pierdere 2008 simomagda simomagda Ajutor pt.urmatoarea situatie 1. pierdere 2008 2.trim.i 2009 -pierdere trim.ii 2009 -pierdere - se declara impozitul minim 717 lei trim.iii ... (vezi toată discuția)