Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Neexecutarea unui branºament de apã
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Neexecutarea unui branºament de apã

Bună ziua,
în 2006 am contractat societatea de construcţii-reparaţii a primăriei din localitatea de reşedinţă pentru executarea extinderii reţelei de apă-canal şi branşarea la aceste utilităţi. Proiectul a fost realizat pe un drum de servitute ce deserveşte două proprietăţi (una fiind a mea).
În 2013 am solicitat un certificat de urbanism pentru înstrăinarea proprietăţii şi am constatat că lucrarea nu a fost executată pe drumul de servitute ci pe proprietatea vecină astfel că nu pot solicita racordarea la utilităţii, acestea fiind executate pe terenul celuilalt proprietar, care are şi el acces la acelaşi drum de servitute (drumul de servitute este proprietatea ambilor). Am solicitat societăţii care a executat lucrarea un punct de vedere asupra acestei situaţii şi eventual, realizarea unei alte lucrari, conform proiectului iniţial.
Întrebarea mea este dacă există vreo cale legală de rezolvare a problemei în cauză (am încercat să rezolv amiabil cu vecinul, dar fără rezultat).
2. drumul de servitute are 3 m lăţime, (înscris în cadastru separat şi convenit la dezmembrarea terenului iniţial în loturi şi drum de acces) vecinul îmi spune că în urma refacerii gardului iniţial, prin construcţia unei temelii de susţinere, drumul ar avea acum 2.95 m, iar un eventual gard, în cealaltă latură a drumului s-ar realiza tot cu o altă restrângere a respectivului drum.
Întrebare este: în urma îngrădirii complete (pe ambele părţi a drumului) lăţimea drumului trebuie să rămână de 3 m aşa cum prevede cadastrul şi actul de proprietate sau se restrânge.
pat dvs nu ati fost cand sa efectuat lucrarerea a racord la apa ?
cine a semnat receptia ?