Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interzicere parasire localitate sau tara
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interzicere parasire localitate sau tara

buna seara.se poate obtine interzicerea parasirii tarii sau a localitatii in cazul unui medic ce a comis un malpraxis rezultand decesul unei persoane,din moment ce s-a dispus inceperea urmaririi penale?
Daca in urma cercetarilor efectuate de organele de cercetare penala nu s-a dispus interdictia parasarii tarii atunci persoana poate parasi tara.
cyan, moderator
Masurile preventive, de obligare a parasirii tarii sau a localitatii, se iau numai in anumite conditii prevazute de codul de proc penala si se dispun numai de procuror sau instanta. Va recomand sa cititi art. 145 si urmatoarele 5 din codul de procedura penala in vigoare in prezent, pentru a va face o idee.
Multumesc !