Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Dreptul la pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Dreptul la pensie anticipata

buna ziua si la multi ani intrebarea mea este daca sotia mea nascuta la 13/01/1956 cu o vechime in munca de 29 ani si 11 luni din care 12 ani de grupa a 2a in rominia si 1 an si 7 luni lucrati in spania se poate pensiona anticipat conteaza perioada lucrata in spania la calcularea stagiului si daca da ce documente ar trebui sa aducem din spania in rominia va multumesc si va doresc un an bun

Limita de varsta la 57 de ni si 10 luni.
1. Mergeti la Casa de Pensii si solicitati sa completati formularul "E207 = Certificat pentru cariera asiguratului".

2. Dupa ce il completati se ocupa Casa de Pensii sa il transmita in Spania pentru a vi se confirma stagiul de cotizare.
sint foarte surprins de rapiditatea primirii raspunsului din partea dv ceea ce dovedeste seriozitatea de care dati dovada si as indrazni inca o data sa va intreb totusi ca virsta are dreptul la pensionare chiar daca ma repet promptitudinea raspunsului dv ma surprinde placut locuim in spania de 14 ani si nu cunoastem prea bine legislatia din tara mult mult respect un an bun
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 4 luni iar stagiul minim d cotizare este de 15 ani.

2. Stagiul de cotizare este de 29 de ani 11 luni + 1 an si 7 luni = 31 de ani si 6 luni.

3. Pentru cei 12 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (60/4 - 2/6 = 57 de ani si 10 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani (31/6 + 3/0 = 34 de ani si 6 luni).

4. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 57 de ani si 10 luni, in noiembrie 2013, adica oricand de azi inainte.
d-le valeriu noi locuim in sect 6 acolo vom completa formularul e-207?