Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare zile libere in cazul decesului bunicilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare zile libere in cazul decesului bunicilor

Buna seara!

Am urmatoarea intrebare: din cate stiu Codul muncii prevede acordarea unui anumit nr. de zile libere pentru decesul bunicilor. In cazul in care evenimentul a avut loc in timp ce eram in concediu de odihna, mai pot solicita intreruperea concediului de odihna si acordarea acelor zile libere? In cazul in care nu se poate, pot beneficia de acele zile in alta perioada? Cate zile libere se acorda?
jacquelline, utilizator
Nu este obligat sa le insereze , insa daca sunt prevazute are obligatia sa le acorde.