Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inregistrare pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inregistrare pfa

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o informatie specializata:
Doresc sa infiintez un PFA insa care sa aiba ca domeniu de activitate in prestari de servicii si comert cu produse cosmetice
Eu am terminat facultatea de drept si sunt licentiata in drept.
Pot deschide PFA cu activitate de comert daca sunt licentata in drept? Sau am nevoie de o diploma in vanzari ?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
Aveti nevoie de o calificare in vanzari.
Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului, înregistrarea fiscală şi autorizarea funcţionării a persoanelor fizice autorizate:

Operaţiuni prealabile
1. Cererea de verificare disponibilitate şi/sau rezervare firmă (original), completă cu 3 denumiri, în ordinea preferinţelor
2. Dovada privind plata taxei de registru.

*Firma unui profesionist, persoană fizică,autorizată, se compune din numele acestuia scris în întregime sau din numele şi iniţiala prenumelui acestuia, la care se adaugă sintagma persoană fizică,autorizată sau PFA

Înregistrare
1. Cererea de înregistrare;
2. Dovada verificării disponibilităţii şi rezervării firmei (original);
3. Carte de identitate sau paşaport (fotocopie certificată olograf de către titular privind conformitatea cu originalul);
4. Documente care atestă drepturile de folosinţă asupra sediului profesional/punctelor de lucru (copie legalizată);
5. Dacă este cazul, avizul privind schimbarea destinaţiei imobilelor colective cu regim de locuinţă, prevăzut de
Legea nr. 230/2007 (completat pe formular-tip, original);
6. Specimenul de semnătură al persoanei fizice autorizate (original);
7. Declaraţia-tip pe propria răspundere care să ateste îndeplinirea condiţiilor legale de funcţionare prevăzute de legislaţia specială din domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului şi protecţiei muncii (model 1 sau model 2, după caz).
8. Dacă este cazul:
- precizare din care să rezulte că titularul dreptului de proprietate înţelege să afecteze folosinţa spaţiului în vederea stabilirii sediului profesional al persoanei fizice autorizate (declaraţie, etc.);
- documentele doveditoare pentru patrimoniul de afectaţiune (declaraţie pe proprie răspundere);
- documentele care atestă pregătirea profesională (fotocopii certificate olograf);
- documentele care atestă experienţa profesională (fotocopii certificate olograf);

9. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale: taxele de registru.
[ link extern ]

Asadar, daca este cazul se solicita si documentele care atestă pregătirea si experienta dvs. profesională.
In general, se solicita aceste documente.