avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Control ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Control ITM

Buna ziua,
Am o intrebare cu privire la controalele ITM privind relatiile de munca. Stiti cumva daca in urma unui control, inspectorii se pot reintoarce pt a verifica cele declarate de angajati? De ex, daca un angajat delcara ca lucreaza doar 4 ore (in loc de 8) si asa este trecut si in contractual de munca, inspectorii de pot reintoarce sa verifice daca angajatul a plecat dupa 4 ore sau nu? Daca da, ce sanctiune poate primi un angajat in acest caz?

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:24, 6 Ianuarie 2014
Intr-adevar, inspectorii ITM vor constata cele declarate de catre salariatii societatii dvs.

Sanctiunile sunt discutabile , intrucat nu se prevede nicio sanctiune privind efectuarea de ore suplimentare de catre salariatii cu timp partial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Itm, domeniul relatiilor in munca szilardkesz szilardkesz Buna ziua. In cazul in care un angajat al unei firme de constructii este angajat doar cu program partial de munca 2 ore pe zi, dar in realitate lucreaza 10 ... (vezi toată discuția)
Nu se poate face nimic? andsimona andsimona Cum este posibil ca , in urma unui control ITM, o firma sa prezinte numai contracte ale unor \"angajati\" care nu mai lucreaza acolo, fara nici un fel de ... (vezi toată discuția)
Inscrieri cartea de munca Buna ziua.In cazul in care o persoana lucreaza part-time la 2 firme, 6 ore/zi si 4 ore/zi ,se inscriu ambele posturi in cartea de munca?La stabilirea vechimii ... (vezi toată discuția)