Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care sunt situațiile în care instanța ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care sunt situațiile în care instanța repune cauza pe rol?

Buna ziua si La multi ani pe 2014!

Va rog o lamurire :

In ce conditii se poate repune pe rol un proces civil care este in derulare daca nu a fost suspendat?

mai concret. proces inceput pe vechiul cod in ian 2013. S-au dat termene ,procesul a mers inainte s-a facut si interogatoriile partilor care au fost prezente , dar la termenul din nov 2013, s-a cerut amanarea de catre una din parti (care era chemata la interogatoriu pentru angajare aparartor , insa instanta dispune,, repune pe rol procesul ca reclamanta sa depuna actele de proprietate la dosar".

Nu inteleg ceinseamna acesata repunere pe rol si in ce conditii se poate face ?
Daceste tocmai normal aSA ceva?

Multumiri.
buna ziua, cu certitudine va scapat ceva, instanta, dupa ascultarea partilor si a martorilor a dispus ,,in pronuntare,, ...... studiind dosarul in camera de consiliu, a observat ca ...sunt necesare acele documente. fapt penru care il repune pe rol.
Nu absolut nimic .Exact asacum v-am descris situatia s-a si intimplat.

Tocmai din aceste motive nu stiu care sunt situatiile in care se poate repune pe rol a cauza.
Nu există alte situații, le căutați degeaba. Poate să fie o eroare pe site-ul instanței. Puteți afla numai din dosarul cauzei dacă instanța a rămas în pronunțare sau dacă este o eroare pe site.
Am consultat dosarul este exact asa cum am precizatcitez,, se repune pe rol cauza pentru ca instanta a constatat ca nu sunt depuse actele de proprietate" Termen... cu citarea partilor

Desi nu s-au depus la primul termen s-a pronuntat.

Asta ROMNAI!

Oare unde e DREPTATEA?

leusan, utilizator