Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Noul cod penal,intrebare!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Noul cod penal,intrebare!

buna seara
va rog sa-mi spuneti si mie daca un detinut condamnat la 8 ani de inchisoare pt talharie(art 211),din care a executat 5 ani si 4 luni-adica 2/3 din pedeapsa si acum i s-a dat amanare de 6 luni,poate beneficia de noile aplicari ale codului penal de la 1 februarie.
multumesc frumos

Pana la 01. 02. mai este. Sa formuleze cerere de eliberare conditionata.
a fost la comisia penitenciarului si i-au dat amanare 6 luni.a facut cerere pt recurs de aproximativ doua saptamani,dar nici acum nu a fost citat la judecatorie.
multumesc
noul cod penal nu modifica semnificativ conditiile ba chiar le inaspreste daca cel condamnat este in regim inchis.
ar fi ideal ca la recurs sa fie pus in libertate .
este in regim semideschis.multumesc frumos