Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate refuza intrarea in posesia unei mosteniri?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate refuza intrarea in posesia unei mosteniri?

Buna seara!

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am o prietena ai carei parinti au divortat cand ea era foarte mica, iar ea a fost crescuta de mama, fara sprijinul tatalui. In anul 2013 bunicii din partea tatalui au decedat, lasandu-i mostenire (ea crede ca prin testament, dar nu este sigura) prietenei mele un apartament. Mentionez ca tatal prietenei mele este inca in viata.
Avand in vedere ca pana in prezent familia tatalui nu s-a preocupat de ea si pentru a evita alte obligatii (cum ar fi cea de intretinere a tatalui pe durata vietii), prietena mea nu doreste sa primeasca mostenirea bunicilor.
Va rog sa-mi spuneti ce obligatii are prietena mea (este obligata sa ia in posesie apartamentul si, evident, sa achite toate obligatiile anuale aferente apartamentului (ma refer la taxe si impozite).
Trebuie sa faca ceva anume pentru a refuza mostenirea (avand in vedere ca nu este in relatii bune cu tatal, nu doreste sa se intalneasca macar cu acesta).

Va multumesc!
Daca i-a fost lasat apartamentul prin testament atunci va fi contactata de un notar.
Daca nu a fost lasat testament atunci tatal ei va mosteni apartamentul urmand ca dupa decesul lui (daca tatal nu il va vinde) sa ii revina prin mostenire.
Va afla daca i-a fost lasat prin testament daca tatal va deschide succesiunea dupa parintii lui. Pana atunci nu cred ca are de ce sa isi faca griji cu taxe si impozite.
Daca tatal sau ori familia acestuia nu au avut grija de ea ar avea probleme de constiinta daca bunicii din partea tatalui i-ar lasa mostenire o proprietate? Poate are sau va copii, de ce sa nu le lase lor mostenirea de la bunicii paterni?
cyan a scris:

Daca i-a fost lasat apartamentul prin testament atunci va fi contactata de un notar.
Daca nu a fost lasat testament atunci tatal ei va mosteni apartamentul urmand ca dupa decesul lui (daca tatal nu il va vinde) sa ii revina prin mostenire.
Va afla daca i-a fost lasat prin testament daca tatal va deschide succesiunea dupa parintii lui. Pana atunci nu cred ca are de ce sa isi faca griji cu taxe si impozite.
Daca tatal sau ori familia acestuia nu au avut grija de ea ar avea probleme de constiinta daca bunicii din partea tatalui i-ar lasa mostenire o proprietate? Poate are sau va copii, de ce sa nu le lase lor mostenirea de la bunicii paterni?

In cazul in care este vorba de testament, poate refuza? Bunicii au decedat in lunile octombrie si noiembrie 2013. In cat timp ar trebui contactata de notar?
Mostenirea poate refuzata si daca este vorba de testament. Nu cunosc periaoda dupa care poate fi contactata. Poate intreba la camera notarilor publici carui notar unde a fost repartizat testamentul si sa ceara lamuriri acolo. Exista o procedura in acest sens dar nu o cunosc in amanunt, un notar o cunoaste foarte bine. Este posibil sa nu existe niciun testament.

Odata ce renuntati la mostenirea testamentara, sunteti considerat strain de succesiune.

Ce motive concrete aveti pentru a nu accepta succesiunea, dupa decesul bunicilor dumneavoastra ?

Efectele renunţării

(1) Succesibilul care renunţă este considerat că nu a fost niciodată moştenitor.

(2) Partea renunţătorului profită moştenitorilor pe care i-ar fi înlăturat de la moştenire sau celor a căror parte ar fi diminuat-o dacă ar fi acceptat moştenirea.

Art. 1120
Forma renunţării

(1) Renunţarea la moştenire nu se presupune, cu excepţia cazurilor prevăzute la Art. 1112 şi Art. 1113 alin. (2).
(2) Declaraţia de renunţare se face în formă autentică la orice notar public sau, după caz, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României, în condiţiile şi limitele prevăzute de lege.
(3) Pentru informarea terţilor, declaraţia de renunţare se va înscrie, pe cheltuiala renunţătorului, în registrul naţional notarial, ţinut în format electronic, potrivit legii.

Revocarea renunţării
(1) În tot cursul termenului de opţiune, renunţătorul poate revoca renunţarea, dacă moştenirea nu a fost deja acceptată de alţi succesibili care au vocaţie la partea care i-ar reveni, dispoziţiile Art. 1120 aplicându-se în mod corespunzător.
(2) Revocarea renunţării valorează acceptare, bunurile moştenirii fiind preluate în starea în care se găsesc şi sub rezerva drepturilor dobândite de terţi asupra acelor bunuri.

Stoica Ioana a scris:

Odata ce renuntati la mostenirea testamentara, sunteti considerat strain de succesiune.

Ce motive concrete aveti pentru a nu accepta succesiunea, dupa decesul bunicilor dumneavoastra ?

Efectele renunţării

(1) Succesibilul care renunţă este considerat că nu a fost niciodată moştenitor.

(2) Partea renunţătorului profită moştenitorilor pe care i-ar fi înlăturat de la moştenire sau celor a căror parte ar fi diminuat-o dacă ar fi acceptat moştenirea.

Art. 1120
Forma renunţării

(1) Renunţarea la moştenire nu se presupune, cu excepţia cazurilor prevăzute la Art. 1112 şi Art. 1113 alin. (2).
(2) Declaraţia de renunţare se face în formă autentică la orice notar public sau, după caz, la misiunile diplomatice şi oficiile consulare ale României, în condiţiile şi limitele prevăzute de lege.
(3) Pentru informarea terţilor, declaraţia de renunţare se va înscrie, pe cheltuiala renunţătorului, în registrul naţional notarial, ţinut în format electronic, potrivit legii.

Revocarea renunţării
(1) În tot cursul termenului de opţiune, renunţătorul poate revoca renunţarea, dacă moştenirea nu a fost deja acceptată de alţi succesibili care au vocaţie la partea care i-ar reveni, dispoziţiile Art. 1120 aplicându-se în mod corespunzător.
(2) Revocarea renunţării valorează acceptare, bunurile moştenirii fiind preluate în starea în care se găsesc şi sub rezerva drepturilor dobândite de terţi asupra acelor bunuri.

Va multumesc foarte mult pentru lamuriri. As mai avea cateva intrebari:
1. Persoana care renunta la mostenire trebuie sa spuna notarului motivele concrete pentru care renunta la mostenire?
2. Care este taxa care trebuie achitata pentru inscrierea in registrul national notarial a declaratiei de renuntare. Sincer, mie mi se pare o aberatie ca cel care renunta la mostenire sa plateasca aceasta taxa (reamintesc, prietena mea nu a dorit niciodata nimic din partea bunicilor. Acestia puteau sa lase apartamentul fiului lor, care este inca in viata)?
3. Prietena mea este sigura ca exista un testament. Este adevarat ca urmeaza sa fie contactata de notarul care a autentificat acest testament?
4. In cazul in care raspunsul la intrebarea de mai sus este afirmativ, care este termenul in care va fi contactata de notar si care este termenul in care ea trebuie sa ofere un raspuns?

Va multumesc!