Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Probleme la racordarea la reteaua electrica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Probleme la racordarea la reteaua electrica

Buna ziua,
Va rog mult sa ma ajutati...
Acum vreo cativa ani am cump.un teren pe care am ridicat o casa,(mentionez ca,casa este ridicata cu acte-autorizatie de const.si toate cele).problema este ca pe deasupra casei trec niste fire de curent,fire pe care Primaria din loc. si-a luat angajamentul ca le muta.Anul trecut am tot depus actele pt racordarea la electricitate si am primit refuz din cauza firelor respective. Am fost la Primarie si ne tot amana de la o luna la alta ( ca se va executa lucrarea respectiva )dar deja au trecut 2 ani si ei nu fac nimic doar minciuni si atat.
Multumesc...
probabil, dvs. faceti diligente doar în formă verbală.Ati putea trece la lucruri mai serioase :
1) dacă aveti un înscris cu acel termen, formulati-le în două exemplare o Notificare cu somatie+copie de pe acel înscris cu promisiunea ce v-a fost făcută (desi, mă tem că nu o aveti în forma scrisa), o înregistrati si păstrati un exemplar sau, expediati un exemplar prin recomandata cu Confirmare de primire.În Notificare, la pct. nr.1, le faceti o mică introducere cu . . . ; la pct. nr.2, le acordati un termen rezonabil, să presupunem ca acum este iarna etc etc.Un termen rezonabil ar putea fi 20-30 de zile de la data primirii notificării dvs. (asa le formulati diligenta dvs. : de la data primirii prezentei Notificări ; la pct. nr. 3, le puneti în vedere sanctiunea, de exemplu : începând cu prima zi de după împlinirea termenului ce vi l-am acordat, voi angaja un avocat si va voi actiona în judecată.Toate cheltuielile cu un eventual proces le veti suporta.
Asa veti putea sa-i determinati să fie seriosi.Vă doresc reusită deplină şi o zi bună!