Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangerea penala depusa tardiv
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangerea penala depusa tardiv

Plangerea penala depusa tardiv cu 1 (o) zi la prim procuror, mai poate fi solutionata in vreun fel?
Cu alte cuvinte daca mi-au fost incalcate mai multe drepturi sa ramana asa?
Iar daca eu, partea pagubita am interpretat gresit textul legii o data, sa se aplice legea strict in litera ei, ca pentru specialisti?
Nu are legea si spirit?:(
Buna ziua,
Legea are si spirit dar necunosterea ei nu inlatura sanctiunea.
Legea se interpreteaza in litera si spiritul ei iar termenele de decadere sunt stricte pentru toata lumea ca este specialist sau nu. De aceia este bine sa consultam un specialist inainte de a lua o hotarare pentru ca nu ne putem pricepe toti la toate.
Daca plangerea a fost depusa tardiv asta este.
Incercati pe cale civila sa va recuperati prejudiciul daca exista.
Din pacate pentru dumneavoastra nu puteti invoca necunoasterea legii cu motivarea ca nu sunteti ”specialist”.
Exista in dreptul romanesc principiul conform caruia nimeni nu se poate scuza, invocand necunoasterea legii.
In cazul in care ar fi admisa invocarea necunoasterii legii s-ar ajunge la o stare de instabilitate juridica si haos, fapt pentru care este general admisa prezumtia absoluta a cunoasterii legii.
Termenele sunt de stricta interpretare, dar poate nu ati calculat bine aceste termene.
Buna seara ! Va multumesc pentru raspuns.
Problema mea este ca s-a facut sa nu mai fie prejudiciul de cei care cunosc legile!
Intrebarea mea de natura practica, era daca mai exista vreo cale de a-mi fi luata in considerare plangerea penala introdusa tardiv ? Sa se rejudece corect ?
Buna seara si multumesc pentru raspuns!
Intrebare noua: este posibil sa nu fi calculat corect cele 20 de zile?
Daca, data postei la primirea Comunicarii a fost 16.12.2013 iar data depunerii plangerii pen.
a fost 07.01.2014 ?