Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum ies din actele unei firme?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum ies din actele unei firme?

Buna ziua sunt asociat intr-un SRL cu 2 asociati , eu avand 1 % din capitalul firmei. Care este procedura de iesire din firma avand in vedere ca ea are datorii la stat?
Buna ziua,

Cel mai simplu prin cesiunea partilor sociale catre celalat asociat.
In situatia in care nu este posibil trebuie vazut actul constitutiv.
Toate actele firmei se afla la contabila (fiind mama patronului) si ea mi-a zis ca nu am cum sa ies din firma pana nu se achita datoriile toate.
In acest caz puteti solicita de la Registrul Comertului o copie certificata de pe actul constitutiv pentru a verifica in ce conditii va puteti retrage