Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces granituire - furt
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces granituire - furt

Buna seara.Sunt in proces cu vecinii ptr ca gardul pe care l-au facut lau facut la mine in curte (granituire).Gardul pe care lau facut este foarte scurt cca 1.20m.Acum pe acolo nepotul vecinilor mi-a furat un motor din curte.Ajutati-ma sa-mi securizez proprietatea.Cu granituirea nu am terminat,sunt 2 ani de proces,credeam ca geometria o stapanim.Acum in continuuarea procesului pot adauga si furtul,poate reusesc se inched procesul si sa fac un gard omenesc?Multumesc anticipat pentru raspuns
Buna ziua.Pentru cine ma poate ajuta in acest proces care s-a incheiat cu sentinta definitiva,mentionez urmatoarele:este vb de un gard care desparte 2 proprietati,vecinul l-a construit fara consimtamantul nostru,si prin care am fost prejudiciat cu cca 10mp teren.Vecinul are construit in imediata apropiere a gardului niste anexe gospodaresti,unele care au fost mai aproape si care au fost acoperite cu papura(aceasta cazand pe gard si daramandul),le-au daramat.Am pe razor cu dansii si o fantana pe care mi-au interzis sa o folosesc.Prin acest gard mi s-au furat materiale din curte,de catre nepotul vecinilor.Cum caile de judecata s-au terminat,doresc sa ma ajute cineva sa ma adresez Avocatului Poporului,sau la CEDO.Mentionez ca actul de vanzare/cumparare,expertiza topo,harta de la primarie,harta de la cadastru arata ca intre noi este o linie dreapta nu un zig-zag.