Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ocupare abuziva sau Tulburare de posesie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ocupare abuziva sau Tulburare de posesie?

Buna ziua,
Doresc sa refac aliniamentul unui gard de separatie cu un vecin. Acum cca. 5 ani, fostul proprietar ( cel de la care am cumparat terenul in urma cu 2 ani ) a avut probleme grave de sanatate si a lipsit cateva luni de la proprietate.
Cand s-a intors, a gasit cca. 15 m de gard nou, construit de vecinul sau, acum vecinul meu. Desigur, noul gard "rupe" un colt din terenul meu.
Din fericire, terenul are cadastru facut in 2010 si se vede clar aliniamentul initial.
Doresc sa refac linia de separatie in primul rand din cauza formei in zig-zag de acum, a ceea ce era candva linie dreapta.

Va multumesc pentru consultanta,
Cu stima,
Tudor Popa
Tudor Popa, utilizator
Buna seara,
Daca nu va intelegeti CIVILIZAT atunci va adresati instantei printr-o actiune in granituire.
Consultati un avocat, se pare ca veti avea nevoie.
Buna ziua,
Va multumesc pentru sfat! Pana la urma cred ca varianta cea mai sigura este actiunea in instanta deoarece actul persoanei a fost intentionat si sigur nu va renunta amiabil...
O intrebare, daca sunteti amabil: exista perioade de prescriptie pentru aceste situatii? Daca da, sub ce categorie poate fi inregistrata actiunea in instanta, pentru evitarea lor?

Cu stima,
Tudor Popa