Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Speta complicata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Speta complicata

X face testament lui Y "in speranta ca ma va ingriji cum a facut-o pana acum" si-i lasa toate bunurile mobile si imobile ( de fapt un ap cu o camera). Y, in considerarea testamentului, o ingrijeste pe X cu toate cele necesare, investeste sume importante de bani iar la decesul lui X constata ca aceasta-inainte cu 2 saptamani de deces-testeaza in favoarea unei nepoate..toate bunurile mobile imobile ( respectiv acest ap).
Y nu are posibilitatea sa probeze un eventual dol sau lipsa de consimtamant a lui X la data intocmirii ultimului testament. De remarcat ca nu s-a facut o revocare expresa a primului testament, efectiv s-au testat aceleasi bunuri "toate ce se vor gasi in patrimoniul subsemnatei..".
cum apreciati o eventuala actiune in pretentii a lui Y impotriva legaterei universale pentru plata pasivului mostenirii, pasiv alcatuit din cuantumul intretinerii pe care Y a prestat-o defunctei. Desigur ca Y a prestat acea intretinere in considerarea testamentului, avand reprezentarea mintala ca-i va ramane valabil.
Multumesc!
Ultimul testament a fost incheiat sub Noul Cod Civil iar primul ( in favoarea lui Y ) sub prevederile Vechiului Cod Civil.
andreidarius, utilizator
ultimul testament il anuleaza pe primul, deci proprietara este nepoata decedatei; actiunea nu cred ca are sanse de izbanda in instanta pentru ca nu vorbim despre o vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, pentru a se putea cere cval. intretinerii in cazul anularii contractului respectiv, ci despre un testament esentialmente revocabil!
Din pacate nu cred ca se mai poate face ceva, ultimul act primeaza.
multumesc.
mai are cineva pareri?
Acceptati mostenirea in termen ca si cum nu ar exista cel de-al doi-lea testament si va judecati.:help: