Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contestatie decizie CA invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contestatie decizie CA invatamant

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti:
1) In cat timp are obligatia conducerea unei scoli sa-ti aduca la cunostinta o decizie luata in CA? Baza legala in acest sens, va rog!
2) Se poate contesta o decizie luata de CA? In cate zile de comunicarea acesteia si care este procedura?
3) Daca in urma contestatiei, persoana vizata de decizia cu pricina, nu este de acord nici de aceasta data cu solutia, poate sa-si rezerve dreptul de a ataca in Instanta? Care este procedura?
4) Se poate merge, in acest sens, atat pe cale civila cat si prin sindicat?
5) Daca se merge pe cale civila si se da castig de cauza persoanei vizate de decizie, cine va plati cheltuielile de judecata, tinandu-se cont de faptul ca in speta este implicata o institutie de stat sau CA?

Cu stima,
Eu va doresc bafta. :)
Sa fie!