Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... L380/2013 grupa I-a
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

L380/2013 grupa I-a

Am hotarare judecatoreasca care stabilete ,
- 9 luni lucrate in grupa I-a de munca
si
- 12 ani si 4 luni , lucrate in grupa I-a de munca in procent de 60% din timpul efectiv lucrat .
Conform legii L380/2013 care e reducerea de care beneficiez .
Am 61 de ani si lucrez din 1-08-1977 pana in prezent . In aceasta perioada am facut armata 6 luni . Inainte de angajare facultatea 5 ani . Cand pot iesi la pensie ?
aureljecu, utilizator
9 luni sunt in procent de 100% ?
Buna dimineata .
Da , 9 luni -100%
Aveti 8 ani si 3 luni in grupa I-a,in procent de 100%.
Reducerea este de 4 ani din 65.
Limita de varsta la 61 de ani.
Multumesc !