Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... minor in afara tarii
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

minor in afara tarii

buna ziua. am o intrebare mama poate sa stabileasca minorul in Spania fara acordul tatalui chiar daca minorul e incredintat mamei?
Nu
nu, fara acordul tatalui, chiar daca este incredintat mamei...
multumesc dar mama a luat copilul si sta in spania bine mersi ce pot face ca ,copilul sa vina inapoi in tara sa stea ce solutii as avea ca , copilu. sa revina in romania
marin@yahoo.ro, utilizator
Ba poate!
Insa va trebui sa respecte mai departe dreptul de vizita al tatalui, asa cum a fost stabilit de instanta...
evident ca poate atat cat este incredintat prin hotarare judecatoresca. insa trebuie sa respecte dreptul de vizita al tatalui, daca are hotarare judecatoreasca in acest sens. daca nu respecta hotararea in conditiile legii se poate face plangere pentru nerespectarea hotararilor judecatoresti.

av zaharia f.