Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Anulare procura notariat (imputernicire)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Anulare procura notariat (imputernicire)

Cum se poate anula o procura (imputernicire)facuta la un notariat.Mai exct o societate a imputernicit o persoana si in momentul asta se doreste sa fie anulata.
Va multumesc!
In principiu, mergeti la acelasi notariat si solicitati revocarea procurii, cu consecinte pentru viitor, adica revocarea procurii produce efecte de la data efectiva a revocarii. In caz, contrar, incercati si la un alt notariat pentru revocare!
Multumesc frumos!!
Se poate revcala orice notariat mergeti cu o copie sau originalul procurii si cartea de identitate. Revocarea se face printr o declaratie si se inscrie intr un registru de evidenta a procurilor si revocarilor acestora tinut la nivel national .
Problema este ca se cunoaste notariatul unde s-a facut imputernicirea dar numai exista copia dupa procura .#-o
Cel care a dat procura adica mandantul cu cartea de identitate va solicita o copie simpla din arhiva notarului si va face acolo sau in alta parte declaratie de revocare a procurii.