Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Functionari publici ai primariei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Functionari publici ai primariei

unde se pot reclama functionarii publici ai primariei ? ce institutie este abilitata sa-i sanctioneze contraventional in contextul legii 230/2007 ? multumesc
Va rog sa aveti in vedere si prevederile HCLS3 293 din 19.12.2012. Poate va ajuta in demersul dvs. cu presedintele si functionarii din Primaria sectorului 3.
va multumesc . am gasit documentul respectiv si cred ca imi va fi de un real ajutor
Daca are incheiat un contract cu respectiva firma ( bun sau rau ) si nu il respecta , vina o are comitetul executiv ca nu ii percep acele penalizari . In legatura cu acel contract numai Dumneavoastra va puteti da cu parerea daca este profitabil pentru asociatie sau ...
Ati cerut Presedintelui acel contract sa vedeti ce cuprinde ? daca nu , aveti acum ocazia si il puteti arata si altor proprietari sa vada ce cuprinde si sa vada pe cine avantajeaza .
Nu stiu daca cineva va poate spune daca aceasta poate constitui o fapta penala.
Discutam despre aceasta in momentul cand Dumneavoasta solicitati acel contract , cand Presedintele nu se implica pentru a fi respectat .
V am spus , peste o luna ,doua , aveti adunarea generala , mai faceti rost de un proprietar ,doi , ca sa l contrcarati si atunci cand se supune la vot ordinea de zi , Dumneavoastra va ridicati si adaugati si pe aceasta de alegere a unui presedinte , avand acel argument sau mai multe
Incaodata va spun , ca a incheiat acel contract nu constituie o fapta care sa l incrimineze cu ceva, doar faptul ca nu se ocupa de respectarea lui , pana nu l vedeti nu puteti discuta si incrimina , poate acolo are niste clauze .

De aceea solicitati printr o petitie cu nr de inregistrare , sa va prezinte acel contract , am iteles ca ati solicitat un act al asociatiei dar nu v a lasat sa l vedeti , sa fim seriosi , nu prea inteleg cum nu v a lasat sa l vedeti .
Pai Dumnevoastra pentru asta ati solicitat acel act , doar ca sa l vedeti ? barem l ati vazut ?
Nu ati spus ce au facut acei functionari ai primariei , ce raspuns v a dat , poate nu trbuie sanctionat presedintele ! de ce vau trimis la un expert contabil.
Probabil ca nu ati pus problema bine , daca vau trimis la un expert
Asa cum v am spus ,conform art .10 legea 230/2007 , aveti acces la orice document al asociatiei ( si asa scrieti si in petitie , cred ca ati studiat cat de cat aceasta lege ) asteptati raspunsul , daca nu va arata documentul atunci facti la primrie la acel serviciu unde aratati ca ati solicitat acel document si presedintele nu doreste sa onoreze cererea si atunci acel serviciu intrervine .
Daca nici in urma demersului facut de acestia nu primiti documentul , atunci serviciul din primarie poate amenda pe presedinte si abia atunci puteti da in judecata cu acea fapta depre care vorbiti
Sper ca am fost cat de cat inteles , Dumnevoasta urmati acesti pasi cu rabdare , pentru ca acel presedinte sunt sigur ca stie ca va grabiti si urmati acest drum cu pasi marunti, dar cel mai bine este momentul adunarii generale .
Stiti cat va costa un proces la tribunal ? si nu aveti si argumente , va da el in judecata ca il calomniati , ca il tracasati si altele , singur este foarte greu sa sustineti un proces .
Vam intrebat : pe alti proprietari nu i intereseaza aceasta problema ? ei nu traiesc tot in acel bloc ?
Cred ca ar trebui sa sesizati presedintelui si mai departe serviciului din primarie daca se respecta Art 13 , din Legea 230/2007 asa cum a fost modificat prin Legea 175/2010 care prevede ca incepand cu data de 23.07.2010 : '' ... Lista acestor venituri,precum si cheltuielile aferente lor sunt prezentate semestrial intr-un raport afisat la avizierul asociatiei de proprietari.''

A aparut vreo chestie la avizier sau acel presedinte va considera gugumani ?.
johnpescar, utilizator
eu va multumesc de raspunsuri ! Am vazut acel contract de inchiriere in care se precizeaza penalitati de 0.2% pe zi daca intirzie plata cit si suma de plata. Dupa ce a vazut ca am facut ”valuri ” presedintele asociatiei a refuzat sa-mi puna la dispozitie si alte acte legate de acest contract : procesul verbal al comitetului executiv in care s-a luat hotarirea sa se puna reclama, autorizatia de constructie etc. I-am facut o cerere scrisa trimisa prin posta cu confirmare de primire dar refuza sa-mi puna la dispozitie acele acte. Ne-am si certat pe aceasta tema. I-am trimis si 3 notificari cu privire la dorinta mea si a vecinului afectati de reclama (art.41) cu privire la rezilierea contractului ( este o prevedere in contract dupa 2 ani se poate rezilia contractul si in vara lui anului 2013 se putea face asta ) dar nu ne-a dat niciun raspuns si termenul a fost depasit . M-am adresat primariei serviciului relatii cu asociatiile de proprietari in legatura cu aspectele financiare legate de derularea contractului : plati intirziate , fara penalitati si sume mai mici fata decit este prevazut in contract si am cerut un control conform art.55 dar mi-au raspuns sa ma adresez corpului de experti contabili ! un raspuns halucinant a fost ca presedintele asociatiei de proprietari le-a prezentat un extract de cont din care reiese ca firma de publicitate este la zi cu platile da dar suma din cont era mult mai mica decit stiam eu ca era in iulie 2013 ! o diferenta de 100 si ceva de milioane ! halucinat nu-i asa ? in citeva luni s-au evaporat banii sau cei de la primarie nu stiu sa deosebeasca un extract de cont de un ordin de plata sau alt act. Cit despre faptul ca presedintele a refuzat sa dea curs cererii noastre de reziliere a contractului cei de la primarie mi-au raspuns sa ma adresez justitiei . De aceea am intrebat unde se pot reclama functionarii primariei. Aceeasi experienta o am si cu cei de la disciplina in constructii : reclama puse pe bloc in anul 2008 nu avea autorizatie de constructie si nici acordul meu si a vecinului direct afectati de ea : zgomot cind bate vintul, insecte care intra in casa ( reclama fiind iluminata ) etc.(art.41) Le-am notificat acest lucru dar s-au spalat pe mîini : au spus ca au trimis o comunicare presedintelui de atunci si acesta nu s-a prezentat si cu asta gata .Au ingropat sesizarea mea. Ca apoi sa aflu ca firma a primt autorizatie de constructie in anul 2010 ! Pe ce acte ? Cei de la ISC au amendat firma ca nu respectat niste norme tehnice legate de calitatea constructiei si au cerut o expertiza tehnica dar care nici pina zi nu s-a facut, cei de la ANRE au venit si au vazut ca pt. instalatia electrica nu aveau autorizatie cu toate ca era prevazuta in proiectul reclamei . deci efectiv nu stiu cum au putut obtine autorizatia de constructie ce arhitect a putut sa semnneze autorizatia de constructie cind nu avea avizele toate cerute de lege ( ca cel de la ANRE). Nu stiu daca au avize si de la mediu si pompieri sau alte cerute de lege . La un moment dat le telefonam eu celor de la disciplina in constructii si le dadeam date despre firma care a pus reclama si imi spuneau ca o sa-i amendeze si nu s-a intimplat nimic. Si uite asa ma lupt de 2 ani pe doua fronturi : unul legat de partea tehnica ( autorizatii ) si altul pe partea financiara . Si cum v-am spus sintem doar 2 persoane in bloc care fac valuri si pun intrebari . Pe ceilalti nu-i intereseaza , dar atita timp cit am legea de partea mea nu ma las. Din decembrie 2012 nu s-a mai facut adunare generala , a fost doar 2 sedinte de comitet executiv in care ne-am certat rau de tot - eu fiind membru in comitet dar sint in minoritate - si de atunci ma evita . Eu cred ca presedintele este influentat de firma de administratie ( care este foarte cunoscuta ...) deoarece patronul reclamei locuieste intr-un bloc care este administrat de aceeasi firma ca la noi si acest lucru se vede.