avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu repartizarea cheltuielilor de catre ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu repartizarea cheltuielilor de catre administrator

Buna ziua,
as dori sa stiu ce masuri pot lua daca administratorul a dispus, fara sa ma anunte, ca din octombrie 2012 sa mi se repartizeze mie cheltuielile cu incalzirea uneia din uscatoriile blocului. Mentionez ca folosesc acea uscatorie, impreuna cu proprietarul altui apartament, si am facut investitii in repararea ei, deoarece era nefunctionala. Am solicitat sa ne fie data in folosinta, mie si inca altor doi proprietari care au dorit acest lucru, dar am fost refuzati, desi am obtinut acordul tuturor celorlati locatari.
De asemenea, as vrea sa ma indrumati cui sa ma adresez, ca si institutie, pentru a-mi recupera banii (am platit sume foarte mari la caldura pentru acea uscatorie, aproape cat pentru tot apartamentul meu, iar acolo nici nu functioneaza caloriferul)
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:42, 21 Ianuarie 2014
@elga
Acum va e clar @ynocentta?

Este foarte clar din postarea autoarei topicului ca acesteia i-au fost furate


diverse lucruri, inclusiv haine puse la uscat),

deci,pe langa haine puse la uscat si diverse lucruri pe care a inteles sa isi asume responsabilitatea sa le depoziteze si nu pe franghia de uscat
Inteleg in parte interesul initiatoarei topicului,inteleg eforturile pentru amenajarea spatiului,care nu trebuie sa uitam ca este parte comuna si conform norme in vigoare nu i se poate schimba destinatia si aspectul decat cu acordul asociatiei de proprietari
Astfel de aspecte sunt frecvente in majoritatea asociatiilor de proprietari
Utilizarea spatiilor parte comuna este conditionata in principal de respectul si buna intelegere intre proprietari
Sunt nuneroase situatiile in care uscatoriile,ghenele de gunoi.boxele,spatiile din subsolul tehnic ,inclusiv calea de acces ,scari,paliere sunt folosite cu acordul tacit si fara obligatii financiare catre asociatie,pentru depozitat bunuri personale
Prin actul de achizitie apartament,detin si anexa boxa,pentru care personal achit impozit anual
Datorita greutatilor de acces catre respectiva boxa,am fost de acord ca boxa personala sa fie utilizata de catre un proprietar mult mai tanar
Ultima modificare: Marți, 21 Ianuarie 2014
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Putem inchide uscatorul? CYBORG CYBORG Buna seara! Suntem o asociatie de proprietari si vrem sa inchidem uscatorul de la ultimul etaj(etaj 4), deoarece nu se foloseste nicio familie de el, in ... (vezi toată discuția)
Incalzire uscatorie arianaferseta arianaferseta Am o intrebare legata de incalzirea spatiului comun. Locuiesc la bloc si una dintre camere este deasupra uscatoriei. Tot timpul geamul uscatoriei este ... (vezi toată discuția)
Montare repartitor in uscatorie perla_perlaa perla_perlaa -spuneti-mi va rog este posibil ca in uscatorie sa se monteze repartitor si sa fie platit de 3 persoane ( care il folosesc ) din 10 si acest lucru doar pe ... (vezi toată discuția)