avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriere datorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriere datorie

Buna ziua, in 2005 am luat un credit de 5000 lei pe 10 ani, am platit pana in mai 2009, cand am ramas fara serviciu si nu am mai putut plati
Banca a vandut creanta unei firme de recuperare, care mi-a trimis lunar notificari, somatii etc, Nu am platit nimic , nu am fost actionata in instanta Nu am primit titlu executoriu
intrebare- este prescrisa datoria?
de cand incepe sa curga prescriptia? din 2009 de la ultima plata?
Cel mai recent răspuns: rina68 , utilizator 16:17, 21 Ianuarie 2014
nu a fost nimic cu titlu executoriu, doar somatii si notificari de la firma de recuperare
Art. 372 - Executarea silita se va efectua numai in temeiul unei hotarari judecatoresti ori al unui alt inscris care, potrivit legii, constituie titlu executoriu.
Somatiile si notificarile sant scrisori de la firma de recuperare ,nu titluri executorii
Ultima modificare: Miercuri, 15 Ianuarie 2014
rina68, utilizator
nici un raspuns? va rog!
calculati 3 ani de la data cand a fost cesionata creanta firmei de recuperari . La momentul ala a inceput sa curga prescriptia, cel mai probabil.

Daca au trecut 3 ani, puteti invoca prescriptia dreptului lor la executare cand vor incepe ei executarea.
va multumesc mult pentru raspuns.
sincer, speram sa imi raspundeti d-voastra

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatia de plata intrerupe cursul prescriptiei ? LuchianSeb LuchianSeb Buna ziua. Am observat ca foarte multe firme ce se ocupa cu recuperarea creantelor au un obicei cel putin ciudat. De altfel sunt sigur ca fiecare a trecut ... (vezi toată discuția)
Termen prescris raoul26 raoul26 Buna ziua, Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns referitor la actiunile de prescriere? Nu am gasit foarte multe detalii despre asta pe ... (vezi toată discuția)
Recuperator debite robertsega32 robertsega32 Primim de vreun an si ceva notificari de plata de la o firma de recuperare debite, prin care suntem somati sa platim niste facturi din anul 2004. Problema e ca ... (vezi toată discuția)