Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Prescriere datorie
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Prescriere datorie

Buna ziua, in 2005 am luat un credit de 5000 lei pe 10 ani, am platit pana in mai 2009, cand am ramas fara serviciu si nu am mai putut plati
Banca a vandut creanta unei firme de recuperare, care mi-a trimis lunar notificari, somatii etc, Nu am platit nimic , nu am fost actionata in instanta Nu am primit titlu executoriu
intrebare- este prescrisa datoria?
de cand incepe sa curga prescriptia? din 2009 de la ultima plata?
nu a fost nimic cu titlu executoriu, doar somatii si notificari de la firma de recuperare
Art. 372 - Executarea silita se va efectua numai in temeiul unei hotarari judecatoresti ori al unui alt inscris care, potrivit legii, constituie titlu executoriu.
Somatiile si notificarile sant scrisori de la firma de recuperare ,nu titluri executorii
rina68, utilizator
nici un raspuns? va rog!
calculati 3 ani de la data cand a fost cesionata creanta firmei de recuperari . La momentul ala a inceput sa curga prescriptia, cel mai probabil.

Daca au trecut 3 ani, puteti invoca prescriptia dreptului lor la executare cand vor incepe ei executarea.
va multumesc mult pentru raspuns.
sincer, speram sa imi raspundeti d-voastra