Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu fara plata, indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu fara plata, indemnizatie crestere copil

Buna seara! Lucrez din 15 martie 2013,cu 2 ore (225lei) , insa in luniile august, decembrie 2013 si ianuarie 2014 am fost in concediu fara plata.In cazul in care as ramane insarcinata in martie 2014, as primi indemnizatie de crestere? si cat as primi? multumesc anticipat:
ana-cer, moderator
1. Nu inteleg ce vreti sa spuneti.

2. - Daca in cele 12 luni nu aveti nici un venit profesional sau perioade asimilate (indemnizatie de somaj, concedii medicale, conecdiu de maternitate, studenta su eleva la zi etc.) nu pueti beneficia de indemnizatie pentru CCC.
- Veti beneficia numai de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana la 18 ani.
multumesc pentru raspunsuri!