Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Se poate face cadastru?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Se poate face cadastru?

Buna Ziua.Am urmatoarea situatie:
-o casa de 90mp si un teren de 200mp (un proprietar) pt care se cere succesiunea iar apoi o executare silita pe o parte care ii va reveni celui care are probleme(proprietarului) .Intrebarea mea este daca se poate face cadastru la casa tinand cont ca aceasta a fost construita doar pe f.putin mp din cei 200mp,restul terenului de sub casa fiind o mostenire a tatalui proprietarului ,acesta la randul sau neavand act de mostenitor(nu s-a facut succesiunea pt acest teren)Sper din suflet sa primesc un raspuns exact .Va multumesc anticipat
Multumesc din suflet pt lamuriri.As mai avea o intrebare.Daca se face succesiunea ,se poate vinde partea care ii revine persoanei x (asta este scopul succesiunii) daca nu se rezolva problema terenului?
Nu se poate vinde decat dupa ce se intocmeste cartea funciara, ceea ce ne duce iar la problema terenului, din pacate.
Multumesc mult......din pacate pt creditor, din fericire pt persoana x.Am inteles totusi ca nu s-ar putea vinde doar o particica din casa indiferent de conditii.