avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna ziua,

as dori sa va intreb in vederea platii pensiei alimentare daca mama aflata in concediu crestere copil pana la 2 ani, primeste minimul de indemnizatie respectiv 600 ron si singurele surse de venituri sunt aceasta minima indemnizatie plus alocatiile copiilor minori , poate cere marirea cuantumului legal, respectiv 33% ,pentru cei doi copii minori??

Multumesc !
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:57, 17 Ianuarie 2014
poate cere marirea cuantumului legal, respectiv 33% ,pentru cei doi copii minori??


Cui sa ceara si pt care doi copii ?
Primiti pensie de intretinere ?
Deci , sotul nu mai locuieste cu noi, adica eu sotia si cei doi minori. Nu vrea sa plateasca pensia alimentara pt copii (inca nu suntem divortati). Intentionez sa o cer in instanta. Vroiam sa va intreb daca pot cere in instanta marirea cuantumului de 33% avand in vedere ca indemnizatia mea de crestere copil, singurul venit , este de doar 600 ron.

multumesc
Victoria2222 a scris:

Deci , sotul nu mai locuieste cu noi, adica eu sotia si cei doi minori. Nu vrea sa plateasca pensia alimentara pt copii (inca nu suntem divortati). Intentionez sa o cer in instanta. Vroiam sa va intreb daca pot cere in instanta marirea cuantumului de 33% avand in vedere ca indemnizatia mea de crestere copil, singurul venit , este de doar 600 ron.

multumesc


Dv aveti sau nu stabilita o pensie alimentara? Din mesaj reiese ca nu, din moment ce intentionati sa cereti pensia prin intermediul instantei. Daca nu aveti stabilita o pensie, nu aveti ce marire solicita. Iar daca aveti deja stabilita o pensie de 33 %, nu puteti solicita majorarea acestui cuantum deoarece este limita maxima ce se poate acorda pentru doi copii.
daca veti cere pensie in instanta, pt 2 copii procentul maxim legal e de 33%.
daca ati solicita pensie si pt dvs si vi s-ar acorda macar pt o perioada scurta pana va angajati, i se poate stabili ca impreuna . cu pensia copiilor pana la 50%.
Ultima modificare: Vineri, 17 Ianuarie 2014
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate obține pensia de întreținere pentru minori, și ce procent din veniturile tatălui se acordă pentru doi copii? Florin111 Florin111 O prietena are urmatoarea situatie : are doi copii minori cu cineva cu care n-a fost casatorita doar a concubinat cu el ,iar copiii sunt recunoscuti de tata. ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara syca_m syca_m Buna, sunt in concubinaj cu partenera mea, cu, care am 2 copii minori care poarta numele meu. Daca ne vom despartii vreodata trebuie sa platesc pensie ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara pump pump Buna ziua. Ma intereseaza cum se calculeaza o pensie alimentara pt un minor. N am fost casatoriti, am convenit 300ron dar salariul lui este undeva la 2000 plus ... (vezi toată discuția)