Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... act aditional
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

act aditional

Buna ziua. Un raspuns daca se poate, rog ajutor...si acum urmeaza intrebarea: se poate face, in momentul de fata, un act aditional la un contract de servicii care a expirat acum 2 ani? va multumesc si astept raspunsuri
prin ajungerea la terme contractul isi inceteaza efectele pentru viitor astfel ca se impune intocmirea unui nou contract, pe care-l puteti face pe durata nedeterminata de asta data
nu inteleg de ce nu ati putea face un nou contract, poate chiar unul mai bun ca primul...:rolleyes:
Nu cumva contractul a continuat sa se desfasoare si in acesti ultimi doi ani?:) Si partile au omis sa consemneze asta intr-un act aditional?
In acest caz, interesul exista, si daca partile sunt de acord, pur si simplu consemnati in scris la acest moment, acordul de vointa care a fost realizat in trecut - inca de acum 2 ani, cand ati decis continuarea contractului. Inserati in aditional precizarea ca perioada pe care se prelungeste contractul este de acum doi ani pana ...cand vreti dvs.
Daca nu s-a continuat executarea contractului si in acesti ultimi doi ani, nu vad interesul pentru incheierea unui aditional la un contract expirat, cand dvs. initiati de fapt o noua colaborare cu acelasi cocontractant - faceti un nou contract, si daca va placeau clauzele celui vechi, le puteti insera si in noul contract.
Va multumesc tuturor pt. raspunsuri. Pt.d-na consilier Diana , nu contractul nu a continuat in acest timp. a fost incheiat pt. 2 luni dar un jurist si un avocat au spus ca se poate face un act aditional la acest contract chiar daca a expirat.
va sugeram ca intotdeauna sa consultati cate 3 specialisti pentru orice domeniu interesat.3 avocati, 3 medici, 3 mecanici auto, 3 psihologi, etc....:thumbup: daca din 3 aveti 2 solutii asemanatoare, sa stiti ca acela este raspunsul corect...:yeah: