Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... act aditional
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

act aditional

Buna ziua. Un raspuns daca se poate, rog ajutor...si acum urmeaza intrebarea: se poate face, in momentul de fata, un act aditional la un contract de servicii care a expirat acum 2 ani? va multumesc si astept raspunsuri
Buna ziua.

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie :

Lucrez intr-o institutie publica.
Exista un parteneriat public privat in derulare pt care s-a incheiat un contract de prestare servicii de consultanta juridica in iunie 2007 pt 2 ani.
Ulterior, in 2007, s-a incheiat un act aditional cu o valoare de 48% din valoarea contactului initiaL.

Intrebarea mea este, tinand cont ca va expira contractul peste 1 luna, daca exista posibilitatea sa atribuim aceste servicii de consultanta tot acestui consultant juridic, fara sa mai fie nevoie sa mai organizam o licitatie.
Stim ca in principiu nu se poate, insa de ce ne putem lega totusi pentru justificarea acordarii aceluaisi consultant a prestarii acestor servicii?
Va multumesc