Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 600 pensie de stat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 600 pensie de stat

Buna ziua,
Am un cabinet de mediere deschis in iulie 2013 Am incheiat anul cu pierdere si pentru anul 2014 venitul net anual estimat raportat la cele 12 luni ale anului este sub 35% din castigul salarial mediu brut .
In acest caz nu datorez contributie la pensie.Nu realizez venituri din alte surse.
Eu vreau totusi sa cotizez la pensie . Cum pot face acest lucru?
Daca depun declaratia 600 cu venit lunar de 804 lei , voi fi obligata sa declar acelasi venit si in declaratia 220?
Pentru ca in acest caz voi face plati anticipate pentru impozitul de 16% pe care nu
mi le permit.
Pot sa inchei contract cu Casa de Pensii?
Nu trebuie sa confundati venitul estimat declarat in D220 pentru anul 2014 cu venitul lunar asigurat, care in 2014 nu trebuie sa fie mai mic de 804 lei.
Depuneti D600 completata cu valoarea 804 lei lunar si veti avea de platit 252 lei /luna.
Separat depuneti D220 cu venitul estimat si din acea valoare rezulta plata anticipata pentru impozitul pe venit.
Multumesc pentru raspuns. Si eu m-am gandit la aceasta posibilitate , dar mi-e teama de interpretarile celor de la ANAF.
Este corect sa declari venit diferit in cele doua declaratii?
Da, se poate.