avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 600 pensie de stat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 600 pensie de stat

Buna ziua,
Am un cabinet de mediere deschis in iulie 2013 Am incheiat anul cu pierdere si pentru anul 2014 venitul net anual estimat raportat la cele 12 luni ale anului este sub 35% din castigul salarial mediu brut .
In acest caz nu datorez contributie la pensie.Nu realizez venituri din alte surse.
Eu vreau totusi sa cotizez la pensie . Cum pot face acest lucru?
Daca depun declaratia 600 cu venit lunar de 804 lei , voi fi obligata sa declar acelasi venit si in declaratia 220?
Pentru ca in acest caz voi face plati anticipate pentru impozitul de 16% pe care nu
mi le permit.
Pot sa inchei contract cu Casa de Pensii?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:07, 17 Ianuarie 2014
Nu trebuie sa confundati venitul estimat declarat in D220 pentru anul 2014 cu venitul lunar asigurat, care in 2014 nu trebuie sa fie mai mic de 804 lei.
Depuneti D600 completata cu valoarea 804 lei lunar si veti avea de platit 252 lei /luna.
Separat depuneti D220 cu venitul estimat si din acea valoare rezulta plata anticipata pentru impozitul pe venit.
Multumesc pentru raspuns. Si eu m-am gandit la aceasta posibilitate , dar mi-e teama de interpretarile celor de la ANAF.
Este corect sa declari venit diferit in cele doua declaratii?
Da, se poate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pasi trebuie sa urmeze o i.i. de-a lungul anului? staycu staycu Buna ziua, Am infiintat o Intreprindere individuala in februarie 2014. Nu am angajati, lucrez pe cont propriu, contabilitatea o tin eu in partida ... (vezi toată discuția)
Pfi pensie ewr ewr Ca pfi cu venit mai mic decit minimul anul trecut nu am contribuit la pensie. Anul acesta am depus declaratiile cu aceste sume si am anticipat tot un venit ... (vezi toată discuția)
Pfa neclaritati MrDerpson MrDerpson Salut, Saptamana trecuta am primit de la onrc certificatul de inregistrare pentru PFA CAEN 7022 activitati de consultanta pentru afaceri si ... (vezi toată discuția)