avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pfi pensie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pfi pensie

Ca pfi cu venit mai mic decit minimul anul trecut nu am contribuit la pensie.
Anul acesta am depus declaratiile cu aceste sume si am anticipat tot un venit mai mic decit minimul pe economie dar am depus si declaratia 600 pt a da minimul la pensie si deci am scris in declaratia 600 o baza de calcul lunara egala cu salariul minim (pt a putea plati la pensie) si mai mare decit ce anticipez ca voi cistiga.
Este in regula, nu e o ilegalitate? Aceste sume trebuie sa fie identice (in declaratia 600 si cea cu venitul anticipat) sau nu conteaza?
Altfel zis, daca cistig pe pfi mai putin decit salariul minim e in regula sa achit contributia la pensie prin acest pfi?

mutumesc
Ultima modificare: Miercuri, 22 Ianuarie 2014
ewr, utilizator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 19:12, 22 Ianuarie 2014
Venitul lunar minim asigurat care se trece in D600 in anul 2014 este 805 lei si rezulta o contributie la pensie de 252 lei/luna.
Deci nu trebuie sa confundati venitul minim asigurat din D600 si cel estimat din D220.
da. Nu e nici o problema daca sumele scrise in aceste doua declaratii sunt diferite? Impozitul si sanatatea se calculeaza din suma declarata in d220, fara sa conteze ca difera de cea din d600?
Nu inteleg daca e corect dpdv legal ca sumele din aceste declaratii sa fie diferite si deci daca am dreptul sa platesc la pensie cit timp estimez un venit mai mic decit minimul.
multumesc
Da, ele pot fi diferite dar nu cea din D600 mai mica decat v-am spus mai sus.
Sanatatea se calculeaza fata de suma din D220 si apoi se regularizeaza anul urmator cu cea din 200.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 600 utilizator5555 utilizator5555 Buna ziua, Un PFA infiintat in 2009, in sistem real, dar in toata perioada a fost si angajat cu contract de munca in alta parte. Pana acum nu a depus ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 pensie de stat Lentian Lentian Buna ziua, Am un cabinet de mediere deschis in iulie 2013 Am incheiat anul cu pierdere si pentru anul 2014 venitul net anual estimat raportat la cele 12 luni ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 pfa Andra0012 Andra0012 Buna seara, Mi-am inregistrat un PFA la ONRC si urmeaza sa completez Declaratia 220. Am o nelamurire in ceea ce priveste venitul brut si estimat. Exista ... (vezi toată discuția)