Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Completare Anexa 26 - Perioade de suspendare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Completare Anexa 26 - Perioade de suspendare

Buna ziua,
La adeverintele prntru somaj, la rubrica "Perioade pentru care raporturile de muncă sau de serviciu au fost suspendate" se tec si nr. de zile de CM?
Pentru ce perioada? Pentru toata perioada lucrata sau pentru CM in ultimile 12 luni?
O salariata angajata din 2000 a avut mai multe zile de CM pe parcursul derularii CIM, printre care si CM sarcina si lauzie.
Am trecut in adv. per de susp. pentru crestere copil dar nu stiu cum sa procedez cu zilele de CM.
Cineva mi-a spus ca se trec toate zilele de CM avute pe durata angajarii.
Multumesc
1. Se vor trece toate perioadele de suspendare a contractului individual de munca (CIM).

2. Este vorba de acele perioade de suspendare a CIM pentru care nu se poate completa Anexa 26.

3. Deci se completeaza descrescator, cu data incetarii CIM, se scriu perioadele de stagiu de cotizare (cu pauzele de suspendare a CIM) pana se obtin cele 12 luni de stagiu de cotizare.
M-am referit la modul de completare a Pct. C. Date privind raporturile de muncă sau de serviciu ale salariatului - Perioade pentru care raporturile de muncă sau de serviciu au fost suspendate unde scrie ca se completează pentru fiecare perioadă de suspendare si în cazul suspendării pentru CM se va specifica numărul de zile de concediu medical.
Acolo este problema. Pentru ce perioada: toata perioada CIM sau pentru CM intervenit in ultimile 12 luni inainte de incetare CIM?
1. Ori eu nu am stiut sa explic ori dvs. nu ati inteles.

2. - Incepeti completarea adeverintei cu ultima luna lucrata.
- Cand intalniti o perioada de suspendare a CIM o treceti la lit.C.
- Si tot asa mai departe pana completati cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj de la lit.B.
- La lit.C vor ramane acele perioade pe care le-ati completat pana la cele 12 luni necesare de la lit.B.