Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de proprietate!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de proprietate!

am cumparat in un imobil casa de locuit cu terenul aferent.in actele de proprietete apar 800m2 ca teren iar in cartea funciara fostul proprietar a intabulat 990m2.masurand am constatat ca am 960m2.de curand am aflat ca fostul proprietar a avut certuri cu vecinii in ceea ce priveste suprafata acestui teren.este cazul sa mi fac probleme?
Dvs. sunteti proprietar pe suprafata ce apare in cf . Este posibil ca , ulterior , un vecin nemultumit de neconcordanta dintre suprafeta sa de teren efectiva si cea cu care figureaza in cf sa va actioneze in judecata pentru rezolvarea acestei situatii.
Sorin Susca, Consilier juridic
si la ce riscuri ma supun?
Dv. ati cumparat 800 m2, iar in cf s-au intabulat (pe ce baza?) 990 m2, desi in realitate sunt 960 m2. Astfel, daca veti fi dat in judecata de vecinul nemultumit ca are mai putin teren decat cel cumparat si ca terenul este detinut in fapt de dv., se va efectua o expertiza in cadrul unei actiuni in revendicare in urma careia, daca se dovedeste ca detineti terenul vecinului, veti fi obligat la plata cheltuielilor de judecata si la restituirea acelui teren, respectiv la mutarea liniei de hotar care nu este conforma actelor de proprietate. ;)
Cand am cumparat,fostul proprietar mi-a dat niste acte vechi de proprietate din anii1950.in acele acte apare suprafata de 960m2.in anii 80 fiul acelor proprietari a mostenit de la ei acest imobil insa in acte apare suprafata de 800m2 asa cum e trecut si in actele pe baza carora eu am cumparat.mentionez ca in toata aceasta succesiune de proprietari este vorba de transmiterea aceluiasi imobil .
popa remus, utilizator
Corect, deci dv. ati cumparat prin contractul de vanzare-cumparare 800 m2.
In caz de proces, daca aveti actul din 1950 de la primul proprietar il veti folosi ca proba, mentionand ca ati considerat ca a fost o eroare in cf prin intabularea numai a suprafetei de 800 m2.
Urmeaza sa asteptati si numai in cazul in care veti fi chemat in judecata pe acest subiect, va recomand calduros angajarea unui avocat care va sti cum sa va apere interesele si sa pierdeti, daca altfel nu se poate, cat mai putin...;)