Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitare a doua locuinta
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitare a doua locuinta

Am o casa modesta, stil vechi, pe care vreau sa o pastrez in forma in care este. Avand destul spatiu in curte m-am gandit sa construiesc mai in spate o alta casa cu suprafata de aproximativ 80 mp. Intrebarea mea este : fiind construita la aceeasi adresa si pe acelasi nume ca si prima casa, se va considera ca fiind o a doua proprietate ? Cum se va calcula impozitul?
Se pare ca nu, daca norma asta mai este in vigoare:
Normele Metodologice de aplicarea a Codului Fiscal aprobate prin HG 44/2004 - art. 252 pct.51 " Cladirile distincte SITUATE LA ACEEASI ADRESA, proprietatea aceleasi persoane fizice, nu intra sub incidenta prevederilor art.252 din Codul Fiscal (adica nici acestea nu se majoreaza)

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
nucu$, utilizator
In cazul dvs, se va considera corpul 1 si corpul 2, lucru mentionat si in cadastru, iar acest lucru le va da posibilitatea celor de la impozite si taxe sa va impoziteze majorat, considerandu-le doua cladiri. Desi cele 2 cladiri vor avea acelasi numar postal, vor fi consderate corpuri separate. Imi pare rau ca nu am gasit paragraful care specifica acest lucru.

Daca veti veni cu constructia noua in prelungirea celei vechi, atunci anul constructiei cladirii vechi, va fi actualizat la anul in care terminati constructia cea noua.
gmancila, utilizator
Mai vedeti si aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Veti gasi si link-urile catre temeiul legal 2013
nucu$, utilizator
@Nucu, aveti dreptate :bow:

Pot sa va asigur ca exemplu relatat mai sus este real, contribuabilul a ajuns si in audienta la director si datorita faptului ca aparea numerotarea celor doua corpuri de cladire data de cadastru a fost impozitat majorat. Culmea ironiei ca cel dinainte a fost impozitat ca fiind un singur corp de cladire.