Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dovada?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dovada?

am cumparat un teren de 800m intravilan pe numele parintilor.la acea data nu eram in tara.dupa o luna ,am venit in tara,parintii trecandu mi terenul respectiv +700m si constructii pe numele meu prin contract de donatie,pastrand uzufruct pe una din constructii.tatal e decedat,mama m a dat in judecata pt ingratitudine la sfatul fratilor mei.sunt in posesia originalului primului contract,deoarece fiind din banii mei,au considerat atunci ca nu mai au ce face cu el.ma ajuta pe mine ca si dovada acest act?ma gandesc ca ar putea arata ca a fost un schimb de teren fiind si datele ambelor contracte apropiate ca data.
Care contract, cel in care parintii dvs sunt proprietari ? :)
Chiar daca nu erati in tara, parintii puteau cumpara in numele dvs cu procura de la dvs. Daca au cumparat pe numele lor, erau proprietari.
faptul ca originalul este la mine nu da nici macar de banuit ca ceva nu e in ordine?
Nu e nimic de banuit, sunteti rude de gradul unu, actele puteau ajunge la dvs fara sa va straduiti f tare.
Ar fi bine sa apelati la un avocat sa incercati sa va aparati pt ce va acuza mama - respectiv ingratitudine.
Mai aveti o problema, ca la dezbaterea succesiunii tatalui, fratii pot ataca donatia daca le incalca rezerva succesorala.

gi-jane2, moderator
multumesc mult!